Bekir AYDIN

Orhangazi Belediye Başkanı

 • BEKİR AYDIN

  Orhangazi Belediye Başkanı

   

  21 Şubat 1975′de Orhangazi’de doğdu. İlköğrenimini Orhangazi Alitekin İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Bursa Erkek Lisesi, yüksek öğrenimini ise Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde tamamladı. ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda İngilizce eğitimi de alan Aydın, hızlı okuma ve anlama kurslarına katıldı ve Ak Parti Siyaset Akademisi’ni tamamladı.
   
  İŞ HAYATI
   
  Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Süzer Holding’in Yatırım Şirketi Kent Yatırım AŞ.’de çalışmaya başladı. İş yaşamına Bursa Kentbank’da devam eden Aydın, 2004 yılında kendi aile şirketi olan Tevfik&Naim San. ve Tic. Ltd. Şti.’de yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Ayrıca Bekir Aydın, inşaat malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren Aydın İnşaat Malzemeleri ve kalsit üretimi yapan ORTAŞ AŞ. firmalarında ortaklığı bulunmaktadır.
   
  ORHANGAZİ TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANLIĞI
   
  İhracat rakamlarıyla birçok ilden daha iyi durumda bulunan Orhangazi’de 2009 Şubat ayından itibaren Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevine seçilen Aydın, görevini 2013 yılına kadar sürdürmüştür.
   
  SİYASET
   
  Bekir Aydın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 2004 yılında Belediye Meclis üyesi seçildi. Orhangazi Belediye Meclisi’nde yapılan seçimlerden sonra Meclis Başkanlık Katip üyeliğine getirildi. Orhangazi Belediyesi’nde değişik komisyonlarda görev yapan Aydın, meclis üyeliği sürerken Adalet ve Kalkınma Partisi ilçe teşkilatında yönetim kurulu üyeliği ve halkla ilişkiler ilçe başkanlığı görevlerini sürdürdü. 2014 Yerel Seçimleri’nde partisinden Orhangazi Belediye Başkan Aday Adayı olan Bekir Aydın, halen Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve Orhangazi Belediye Meclis Üyeliği yaptı. İngilizce bilen Aydın; evli ve iki çocuk babasıdır. 31 mart 2019 yerel seçimlerinden başarıyla çıkarak Orhangazi Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır.

Menu

İZNİK GÖLÜ

Gölün kuzeyinde Samanlı Dağları, güneyinde ise Gemiç ve Avdan Dağları sıralanmıştır. Batısı Orhangazi İlçesi ve doğusu ise İznik ilçesi ile çevrilidir. Doğu-batı yönünde 32 km’dir. 20 km kadar da genişliği vardır. Gölün en derin yeri 65 metredir.
 
Suyu tatlıdır. Yüzölçümü, 303 km²’dir. Denizden 85 m yükseklikte bulunan gölün batısından bir kanal ile Gemlik Körfezi’ne akan bir dere vardır. Kerevit, sazan, yayın avlanılan gölün suyu ile,İznik ve Orhangazi Ovaları sulanmaktadır. Göl çevresi, doğal güzellikleri ve çam ağaçlarıyla kaplı çok hoş bir alandır. Yoğun yapılaşma olmaması nedeniyle doğal çamların altında veya göl kenarında piknik yapmaya çok uygundur.
 
   
Evliya Çelebi’den İznik Gölü:
 
Kalenin batı kısmındadır. Batıdan Gemlik kasabası körfezine bir ayağı akar. Çevresinde kırk beş parça bağ ve bahçeli, camili, hamamlı, çarşılı köyler vardır. Göl içinde otuz adet balık avlıyan kayık bulunur. En fazla derinliği yirmi kulaçtır. Gölün dört tarafını bir kimse atla bir günde dolaşır. Suyu gayet güzel olduğundan yetmiş türlü balık yetişir. Bunlardan İlhaniye, Ege ve sala balıkları meşhurdur. Hiç kokuları yoktur. Gayet güzel çorba ve tavaları olup kolay hazmedilir. Aynı zamanda çok besleyicidirler. Balıkçılar avladıkları balıkları Yenişehir’e, Gemlik’e ve Pazarköyü’ne götürüp satarlar. Şehrin halki çamaşırlarını göl suyunda yıkarlar. Hiç sabun sürmedikleri halde yine bembeyaz olur. Bu gölde bir atı yedi gün yıkasalar ve suyundan içirseler eti ve yaği semiz olur. Bu gölde bulunan pullu balık gayet lezzetli olur. Ama tepesinde iki sivri kemik olur ki onu kırmak lazımdır. O kemikler çıkarılmadan pişirilirse balığın eti yemyeşil olur. Yine bu kemiği diğer diri bir balığa saplasalar vücudu mahvolur. Bunun için bu gölde bulunan diğer balıklar kemikli balıktan korkarlar.
İznik şehrinin kıble tarafında ve Arnavud dağının arkasında Bursa Yenişehir’i bulunur. Lodos tarafında, göl aşırı deniz kenarında Gemlik kasabası vardır. Batı tarafındaki Pazar köyü kasabasının minareleri görünür. Doğu yönünde Geyve beş saatliktir. İşte Yenişehir bu kasabaların arasında olup (Engürücük) ve Lefke kasabalarına dokuz saattir.
 

Efsanelerde İznik Gölü :
 
Öteden beri İznik Gölü´nün içinde bir ya da birkaç şehrin bulunduğu söylene gelmektedir.
İşte Hoca Saadettin Efendi´nin( 1536/37 yılında İstanbul´da doğdu. İyi bir eğitim gördü, ilmiye sınıfına girerek 1556 ila 1573 yılları arasında müderrislik yaptı) söyledikleri: "Yılın en kurak aylarında su çekilince ortasında bir takım büyük yapılar meydana çıkar.Bunların Nuh aleyhisselamin oğlu Sam´in yaptırdığı binaların kalıntısı olduğu söylenir. Sam´in Tufan´dan sonra İznik´i kurarak buraya yerlestiği meshurdur."

Ve Tarihçi , Araştırmacı Raif Kaplanoglu (1958 yılında Orhangazi´de doğdu. İlk orta, ve lise öğretimini Orhangazi´de, yüksek okulu Bursa Eğitim Enstitüsü´nde tamamladı. 1979-1985 yıllarında İstanbul´da çeşitli liselerde tarih ögretmenliği yaptı. Bu arada İst. Ünv. Fen-Edebiyat Fak. Tarih bölümünde okudu. 1985-2000 yılları içinde Orhangazi´de Yenigün adlı yerel bir gazete çıkardı.Halen Bursa Hakimiyet gazetesinde, haftada bir Bursa üzerine araştırma-inceleme yazıları yazmaktadır.) ´ nun ."...gerçekten de İznik Gölü´nün altında bir şehir var! Belki de birden fazla..."  bu sözlerini balıkçılardan dinledikleri ve kendi gözlemlerinden  aktarmaktadır. 

 

 

E-BÜLTEN KAYIT