Bekir AYDIN

Orhangazi Belediye Başkanı

 • BEKİR AYDIN

  Orhangazi Belediye Başkanı

   

  21 Şubat 1975′de Orhangazi’de doğdu. İlköğrenimini Orhangazi Alitekin İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Bursa Erkek Lisesi, yüksek öğrenimini ise Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Bölümü’nde tamamladı. ODTÜ Yabancı Diller Yüksek Okulu’nda İngilizce eğitimi de alan Aydın, hızlı okuma ve anlama kurslarına katıldı ve Ak Parti Siyaset Akademisi’ni tamamladı.
   
  İŞ HAYATI
   
  Üniversite öğrenimini tamamladıktan sonra Süzer Holding’in Yatırım Şirketi Kent Yatırım AŞ.’de çalışmaya başladı. İş yaşamına Bursa Kentbank’da devam eden Aydın, 2004 yılında kendi aile şirketi olan Tevfik&Naim San. ve Tic. Ltd. Şti.’de yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Ayrıca Bekir Aydın, inşaat malzemeleri sektöründe faaliyet gösteren Aydın İnşaat Malzemeleri ve kalsit üretimi yapan ORTAŞ AŞ. firmalarında ortaklığı bulunmaktadır.
   
  ORHANGAZİ TİCARET VE SANAYİ ODASI MECLİS BAŞKANLIĞI
   
  İhracat rakamlarıyla birçok ilden daha iyi durumda bulunan Orhangazi’de 2009 Şubat ayından itibaren Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanlığı görevine seçilen Aydın, görevini 2013 yılına kadar sürdürmüştür.
   
  SİYASET
   
  Bekir Aydın, Adalet ve Kalkınma Partisi’nden 2004 yılında Belediye Meclis üyesi seçildi. Orhangazi Belediye Meclisi’nde yapılan seçimlerden sonra Meclis Başkanlık Katip üyeliğine getirildi. Orhangazi Belediyesi’nde değişik komisyonlarda görev yapan Aydın, meclis üyeliği sürerken Adalet ve Kalkınma Partisi ilçe teşkilatında yönetim kurulu üyeliği ve halkla ilişkiler ilçe başkanlığı görevlerini sürdürdü. 2014 Yerel Seçimleri’nde partisinden Orhangazi Belediye Başkan Aday Adayı olan Bekir Aydın, halen Bursa Büyükşehir Belediye Meclis Üyeliği ve Orhangazi Belediye Meclis Üyeliği yaptı. İngilizce bilen Aydın; evli ve iki çocuk babasıdır. 31 mart 2019 yerel seçimlerinden başarıyla çıkarak Orhangazi Belediye Başkanlığı görevine başlamıştır.

Menu

ORHANGAZİ TARİHİ HAMAM

Orhangazi İlçesinde, 1330 yılından sonra Osmanlı Sultanı Orhan Bey’in yaptırdığı hamam günümüze kadar gelmiş olup camiden bugün bir eser yoktur.
 
Cami, 1922 yılında Yunanlılar tarafından yakılarak yok edilmiştir. Caminin minaresi, 1935 yılına kadar sapasağlam ayakta iken devrinin belediyesi tarafından yıktırılarak alan yapılmıştır.  
 
Geçen 1993 yılında yapılan Cumhuriyet Alanı düzenlemesinde, caminin tüm temelleri ortaya çıkarılmıştır. Cami, 17. 50 X 22. 50 metre boyutlarında olup üzeri kubbe ile örtülü olduğu saptanmıştır.
 
Yıkılan caminin hemen yanında bulunan tarihi hamam ,SELÇUKLU VE OSMANLI MİMARİSİ İZLERİNİ TASIMAKTADIR. 1975 yıllarına kadar faaliyetini sürdürmekteydi. Bugün tarihsel anıt olarak tescil edilen yapıt, koruma altına alınmıştır.
 
Hamam, Devrin Padisahi Orhangazi’nin yaptirdigi külliyeye ait bir yapidir. Ancak son derece ufak bir örnektir. Isgal yillarinda büyük ölçüde tahrip olan hamam, distan yapilan onarimlarla faaliyetini sürdürmesi karsin, kötü bir görünüm sunmaktadir.
 
Oysa hamamın içi, XIV. yüzyıl yapı özellikleri içerdiği, Prof. Dr. Semavi Eyice tarafından tescil edilmiştir.
 
Üç kurnalı olan bu hamamın tamamen Selçuk ve ilk Osmanlı Mimarisi tarzında inşa edildiği uzmanlar tarafından tescil edilmiştir. Halen içinde bulunan (karşılıklı olanlar) iki kurna Orhan Bey dönemine aittir. Hamam kuzey-güney doğrultusunda dikdörtgen planlı olup, kuzey ve güneyindeki sivri kemerlerle ortada kare bir bölüm oluşturulmuş, üzeri pandantifli bir kubbe ile örtülmüştür. Bunun dışında kalan hamamın diğer bölümleri de küçük kubbelerle örtülüdür. Hamamın duvarları moloz taştan, kemerleri ve üst örtüsü tuğladan yapılmıştır.
 
Orhangazi merkezinde resmi kayıtlara göre bulunan tek tarihi yapı Hamam  Meydan düzenleme çalışmaları ile birlikte başlayacak olan restorasyon çalışmalarıyla tarihi dokusunu koruyarak tekrar ilçeye kazandırılmış olacaktır.

E-BÜLTEN KAYIT