ORHANGAZİ DEMOKRASİ NÖBETİNDE TEK YÜREK

ORHANGAZİ DEMOKRASİ NÖBETİNDE TEK YÜREK

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin 5’inci yıl dönümünde Orhangazi’li vatandaşlar

meydanları doldurdu. Hain darbe girişimin yıl dönümünde Orhangazi Cumhuriyet alanını

dolduran vatandaşlar ellerinde Türk Bayrağı ile birlikte yapılan etkinliklere eşlik ederek

Demokrasi nöbeti tuttu. 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümü, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle Orhangazi’de darbenin yaşandığı 15 Temmuz gecesi çeşitli etkinlikler düzenlendi.

 

Etkinlikler Gün Boyu devam etti

15 Temmuz Günü sabah saat 10:00’da ilçe protokol ile birlikte Orhangazi Şehitliğinde Şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okundu, Ardından Gazi Orhanbey Cami’de Mevlidi Şerif ile devam etti. Orhangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan “ Türkiye Geçilmez” Konulu Fotoğraf sergisi açılışında 15 Temmuz gününe ait fotoğraflar sergilendi. Fotoğraf sergisi sonrası gündüz programları sona ererken, Saat 19:30’da Armagaz önünden Mehteran eşliğinde ilçe protokolü ve vatandaşlarla beraber Cumhuriyet meydanına kadar kortej yürüyüşü düzenlendi.

Orhangazi’de Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinliklerine Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Muammer Çoban, Jandarma Komutanı Jand.Yzb.Ali Al, Ak Parti ilçe Başkanı Gökhan Ulusu, MHP İlçe Başkanı Çetin İnci, İyi Parti İlçe Başkanı İsmail Kaya, SP İlçe Başkanı Yakup Yıldırım, Yeniden Refah Partisi İlçe Başkanı Ahmet Yavuz STK temsilcileri, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz’u unutmayacağız, Unutturmayacağız.

15 Temmuz darbe girişimin 5’inci yıldönümü Demokrasi nöbeti programı kuran-ı kerim

tilaveti ile başladı. İlçe protokolünün konuşmaları ile devam eden programda Orhangazi

Belediye Başkanı Bekir Aydın “ Bugün de Türk tarihinin emsalsiz bir gününü, dünyanın ibretle, hatta şaşkınlıkla baktığı bir kahramanlığını yeniden yaşıyoruz.

Yeniden yaşıyoruz dedim çünkü 15 Temmuz o kadar kısa bir süre önce yaşanmıştı ki, burada  bulunan herkes o güne şahit olmuş, o günün kahramanlarındandır. O hainlerin hedefinde bu ülkenin demokrasisi, bu ülkenin hukuku, bu ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanı Dünya lideri, liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da vardı. 

O gece darbeci hainler güya Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı teslim alacaklardı.

O gece hain darbeciler sözde, Aziz milletimi esir edeceklerdi.

Allah’ın izniyle  liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözüyle meydanları, sokakları dolduran Türk halkı 81 ilimizde bütün ilçelerimizde, “Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar, benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var,”  diyerek çelik silahların, çelik tankların önüne sadece ve sadece iman dolu göğüsleriyle çıkarak kahramanlık destanı yazdı. Bu vatan için canını hiçe sayan Sayın Cumhurbaşkanımız,  sizlerden aldığımız cesaretle,  içte ve dışta bütün düşmanlara karşı kanımızın son damlasına kadar vatanımızı koruyacağız. Ay yıldızlı şanlı bayrağımızı sonsuza dek göklerde dalgalandıracağız.
15 Temmuz 2016’da vatanını kahramanca savunurken şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, şanlı gazilerimize sağlık ve uzun ömür diliyorum.

Bu canlar bu bedenlerde oldukça bu millet sizleri unutmayacak.

Bu millet sonsuza kadar sizlere minnet duyacak. İyi ki vardınız, iyi ki bu milletin evlatlarıyız.

hepinizi saygıyla sevgiyle muhabbetle selamlıyorum” dedi.


Cumhuriyet meydanını dolduran vatandaşlara, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması canlı olarak verildi. Cumhuriyet Alanı’nda yüzlerce vatandaşın katıldığı Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri daha sonra ilahi konserleri ve Semazen gösterileri ile devam etti. Orhangazinin tanınmış simalarından olan İlahı sanatçılarımız Erdal Coşkun, Veysel Aslan, Metin Sakın, Naim Dilekçi, Ramazan Toprak ilahi konserleri ve şiir dinletileri gerçekleştirdi. Orhangazili yerel ilahi sanatçılarının verdiği konserlerin yanı sıra gecede şiir dinletileri yer aldı. Gece yarısı camilerden selalar okundu

Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri gece saat 00.13’de ilçe genelindeki tüm camilerden selalar okundu ve ardından okunan Kuran-ı Kerim ve dualarla sona erdi.