İZNİK GÖLÜNÜ KORUMA BİRLİĞİ MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

İZNİK GÖLÜNÜ KORUMA BİRLİĞİ MECLİS TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Orhangazi Belediyesi ve İznik Belediyesinin üyesi olduğu İznik Gölünü Koruma Birliği

Meclis toplantısı gerçekleşti. Orhangazi Belediyesi meclis salonunda gerçekleşen ve Birlik

Başkanı Bekir Aydın Başkanlığında 2021 yılı Eylül ayı meclis toplantısına İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ve meclis üyeleri de katıldı.

İznik Gölünü Koruma Birliği 2021 yılı Eylül ayı Meclis toplantısının tek gündem maddesi olan 2022 Mali Yılı Gelir- Gider Bütçesi ilk oturumda Plan ve Bütçe Komisyonuna görüşülmek üzere oy birliği ile havale edildi. İznik Gölünü Koruma Birliğinin 2. Oturumunda 2022 Mali Yılı Gelir – Gider Bütçesi meclis üyelerinin tek tek oylaması ile oy birliği ile kabul edildi.

İznik Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta, İznik Gölünü koruma birliği için Orhangazi meclis salonunda gerçekleştirdik. İznik gölü üzerinde suların ciddi anlamda çekildiğini ve bunun için İznik olarak bizler tüm önlemlerimizi aldık ve almaya da devam ediyoruz dedi. Bizler ne kadar önlem alıyorsak biliyorum ki Orhangazi Belediyesi de bu anlamda önlemlerini alıyorlar ve hep birlikte hareket ediyoruz. İki Belediye olarak tek gündemimiz İznik Gölü’dür bunun için hep birlikte hareket edeceğiz” dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, “ İznik Gölünü Koruma Birliğinin 2021 yılı Eylül ayı meclisinin toplantısının meclis üyelerimiz, İznik Belediye Başkanımız Kağan Mehmet Usta ve meclis üyeleri ile birlikte gerçekleştirdik. Bir gündem maddemiz vardı hep birlikte onayladık. Gündem maddemiz 2022 yılı Mali gider bütçesi ile ilgili olsa bile bizim tek gündem maddemiz İznik gölünü eski haline nasıl getiririz düşüncesiydi. Meclis oturumu arasında İznik Belediye Başkanımız Kağan Mehmet Usta ve Meclis üyelerimiz ile birlikte İznik gölümüz üzerinde su çekilmesinin araştırmalar sonucu en fazla sebeplerinden bir tanesi olan iklimsel buharlaşmanın fazla olmasından kaynaklandığını ifade ettik. Bursa’mızda yılda tüketilen su miktarı 120 Milyon metre³ iken İznik gölümüzde buharlaşan su miktarı yıllık ortalama 350 milyon metre³’tür.  Bu oran gerçekten ciddi bir buharlaşma sonucu su kaybıdır. Çiftçilerimizin ilaçlama sonrası kimyasal atıkları göle ve ya göl kenarına atmamaları ve tankerlerini göl kenarında yıkamamaları konusunda uyarılarda bulunarak gölümüzü temiz tutmalıyız. Gelecek nesillerimize gölümüzü temiz bırakmak istiyoruz” dedi.