Menu

Orhangazi'de Engelliler Haftası Programı

Yazdır / Tarih: 2022-05-10
Orhangazi'de Engelliler Haftası Programı

Orhangazi de Engelliler Haftası Programı.

Orhangazide engelliler haftası etkinlikleri yapıldı. Orhangazi kaymakamlığı, Orhangazi Belediyesi ve Orhan Öcal Giray Özel Eğitim Merkezi işbirliğiyle hazırlanan etkinlikler, 10 Mayıs Salı günü sabah saatlerinden akşam saatlerine kadar sürdü.

Sabah saat 10:00’da sevgi yürüyüşü ile başlayan program, engelli öğrencilerin Cumhuriyet meydanında düzenlediği gösterilerle devam etti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki programda başarı gösteren engelli sporculara madalyaları takdim edilirken, engelliler haftasıyla ilgili yapılan şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere hediyeleri verildi. Programa, Orhangazi kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Yağız Dora,  Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Başkan Yardımcıları ve meclis üyeleri, Siyasi Parti ilçe Başkanları, İlçe kurum amirleri ve Vatandaşlar katıldı.

Engelli kardeşlerimizin Engelleri Olmayalım: Meydan programında bir konuşma yapan Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın konuşmasında “10-16 Mayıs tarihleri arası, dünyada ve ülkemizde engelliler haftası olarak düzenlenmiştir. Bu haftanın amacı, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmektir. Elbetteki bu bir hafta da anlamlı ve önemlidir fakat bizim gayemiz, 52 hafta, 365 gün engelli dostlarımızın sorunlarımla ilgilenmek ve onları daha iyi anlayabilmek için çalışmaktır.“ sözlerine yer veren Başkan Aydın, konuşmasını “ 20 yıllık AK PARTİ döneminde, Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve talimatlarıyla engelliler ve engellilik konusunda reform diyebileceğimiz çalışmalar yapıldı. Öyle ki, Yıllar önce Avrupa’da olan, Özenerek baktığımız İmkânlar, hatta çok daha fazlası şu an ülkemizde engellilerin hizmetine sunulmuştur. Engellilerle ilgili şartlar inşallah çok daha iyi Hale getirilecektir. Bir Şehir engelliler tarafından yaşanabilir bulunuyorsa, ancak o zaman gerçekten yaşanabilirdir. Ülkemizin nüfusunun %12’si engellidir. İki yakınıyla birlikte hesaplandığında oran %36’ya yükseliyor. Yani toplumumuzun üçte biri engelli ya da engelli yakınıdır. Bu nedenle toplumun üçte biri mutlu değilse, huzurlu değilse o toplumun gelişmişliğinden, yaşam kalitesinden söz edemeyiz.“ Şeklinde sürdürdü.  Sözlerine “ Bizlerde Bu bilinçle davranıp Güzel Orhangazimizi Her yönüyle engelsiz erişime daha uygun hale getirmek İçin çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimiz açısından erişim elbetteki önemlidir Fakat onlar için daha önemli olan toplumdaki önyargıyı kırmaktır. Engelli birey dendiğinde maalesef toplumumuzun bir bölümünün aklına, Çoğu şeyi yapamayan, başarısız insanlar geliyor. Bu o kadar yanlış bir algıdır ki, biraz çevremize baktığımızda.  Biraz birbirimizi tanımaya çalıştığımızda şunu görüyoruz. Başarılara imza atmak için engelli olmak asla engel değildir.“ Diyerek devam etti.  Başkan Aydın sözlerine  “bizlerde bu bilinçle çalışıp altyapıdan sosyal etkinliklere, farkındalık oluşturmaktan diğer gerekli bütün konulara kadar elimizden gelen her şeyi yapıp,  engelli dostlarımıza daha güzel bir Orhangazi sunmak için uğraşıyoruz. Bu vesile ile tüm engelli hemşerilerimi sevgiyle, muhabbetle selamlıyor, engelliler haftasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.“ diyerek Son verdi.

Programda konuşan Orhangazi Belediyesi Engelliler Koordinasyon Merkezi Başkanı ve Orhangazi Sakatlar Derneği Şube başkanı Emrullah Akçay “ yaya kaldırımlarının üzerine eşyaların konulmaması, kaldırım sonlarında rampaların engellenmemesi ve görme engelliler için çok önemli olan sarı bantların İşgal edilmemesi gerekir“ şeklinde konuştu.

Devletimiz engelli vatandaşlarımızın yanında: etkinlikte konuşan Orhangazi kaymakamı Süleyman Özçakıcı “ devletimiz bütün olanaklarıyla engelli vatandaşlarımızın yanındadır. Toplumda engelli kardeşlerimizin durumlarına dair bir ön yargı söz konusu dur. Oysa engellilik bir eksiklik değil farklılıktır. Kimi insanların bazı özelliklerinin farklı olması da gayet doğal bir durumdur“ dedi

Diğer Haberler