Menu

Engelsiz tarım projesinde engelsiz hasat Şenliği.

Yazdır / Tarih: 2022-07-29
Engelsiz tarım projesinde engelsiz hasat Şenliği.

Bursa’nın Orhangazi İlçesinde Orhangazi Kaymakamlığı koordinatörlüğünde gerçekleştirilen, Engelsiz Tarım Projesi, kapsamında ilk hasat yapıldı. Şenlik çerçevesinde gerçekleştirilen hasatta Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Belediye Başkanı Bekir Aydın, proje ortakları ve özel eğitim öğrencileri katıldı.

Orhangazi kaymakamlığının koordinatörlüğünde ve Orhangazi Belediyesi, Bursa Uludağ Üniversitesi,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, HEKTAŞ firması ortaklığında yürütülen “Engelsiz Tarım” projesinde, bahar aylarında ekilen ürünlerin ilk hasatı gerçekleştirildi. Yaklaşık 2750 metrekare alana sezonluk sebzelerden;  domates, sivri biber, dolmalık biber,  patlıcan olmak üzere 5500 kök fidenin dikimi geçtiğimiz aylarda Saadet Öcal Giray Özel Eğitim Okulu öğrencileri tarafından yapıldı.

İlk hasatı gerçekleştirilen ürünlerin satışı yapılıp okulun döner sermayesine gelir olarak işlenecek ve bu gelir proje alanında çalışan öğrencilere dağıtılacak. Aynı zamanda uzun vadede gelir getirmesi amacıyla bu ay içerisinde 3300 metrekare alana maviyemiş ve aronya dikimi de yine öğrenciler tarafından gerçekleştirilecek. Toplam 15200 metrekare olan proje alanında tarım atölyeleri, satış ofisi, kafeterya, peyzaj alanları, depo ve sera yapımı da gerçekleştirilerek hem eğitim hem de istihdam anlamında Türkiye’de örnek bir proje oluşturulacak.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, aslında hiçbir şeyde, elbetteki tarımda da engel olmadığını vurgulayarak “ Kaymakamlığımız koordinatörlüğünde paydaşlarımızda birlikte yürüttüğümüz, Engelsiz Tarım Projesi, hem Türkiye’ye örnektir, hem de bazı konular doğru şekilde yerine getirilirse engelli kardeşlerimizin hiçbir şeye karşı engellerinin olmadığının ispatıdır.“ Dedi. Başkan Aydın sözlerini “ projemizin Bir özelliği de bir kerelik ya da kısa süreli bir proje olmamasıdır. Engelsiz Tarım Projemiz adeta yaşayan bir projedir. Engelsiz Tarım Projesini kaymakamlığımız koordinatörlüğünde proje ortaklarımızla birlikte sürekli geliştirerek, engelli dostlarımızın hem maddi hem de manevi anlamda çok daha fazla yararlanabileceği bir hale getireceğiz.“ şeklinde devam ederek, açıklamasına “ sayın kaymakamımız Süleyman Özçakıcı’nın engelsiz tarım projesine ne kadar önem verdiğini biliyorum. Elbetteki bizlerde bütün proje ortaklarımızla birlikte gerçekten projemizi adım adım takip ediyoruz. Başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere bütün proje ortaklarımıza çalışmalarından dolayı, Özel eğitim öğrencisi kardeşlerimize gayretlerinden ötürü çok teşekkür ediyorum.“ Cümleleriyle son verdi.

Diğer Haberler