Menu

Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Gurur ve Coşkuyla Kutlandı

Yazdır / Tarih: 2022-09-10
Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. Yılı Gurur ve Coşkuyla Kutlandı

Orhangazi Belediyesi bu yıl Orhangazi’nin kurtuluşu ’nun 100. yıl dönümü olması münasebetiyle, Bir hafta süren kurtuluş programı hazırladı. Kurtuluş programı resmi törenleri 10 Eylül Cumartesi günü yapıldı. Resmi törenlere, Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı, Belediye Başkanı Bekir Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili, Cumhur İttifakı İlçe Başkanları, Siyasi Parti İlçe Başkanları, daire Müdürleri, Muhtarlar, Sivil Toplum Örgüt Yöneticileri ve Vatandaşlar katıldı.

Orhangazi’nin kurtuluşu ‘nun 100. yılı münasebetiyle, kurtuluş günü resmi törenleri 10 Eylül Cumartesi günü yapıldı. Resmi Törenler, 10:30’da Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin Orhangazi Kaymakamı Süleyman Özçakıcı ve Belediye Başkanı Bekir Aydın tarafından, Atatürk anıtına sunulması, Saygı duruşu, İstiklal marşının okunması ve Türk bayrağının göndere çekilmesiyle başladı. Törende Belediye Başkanı Bekir Aydın Bir konuşma yaptı. Tören kurtuluşla ilgili şiir okunması ve duaların ardından sona erdi. İkinci anma programı saat 11:00’da İstiklal Şehitliği anıtında yapıldı. Anma Töreni Çelenk sunumu, Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Programda milli eğitim Bakanlığında görevli bir öğretmen, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Tören şehitler için yapılan dualarla sona erdi. Günün üçüncü Töreni saat 11:30 da Kurtuluş Savaşı dönemi milli mücadele kahramanları Refik Atay ve Ahmet Derviş Tarakçıoğlu'nun kabirleri başında gerçekleştirildi. Anma programı şehitlik ziyareti, dua edilmesi ve çiçek sunumuyla sona erdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 10 Eylül Orhangazi’nin kurtuluşu resmi törenlerinde bir konuşma yaptı. Başkan Aydın konuşmasında “ Rabbimin özene bezene yarattığı, Marmara’nın zümrütü güzel Orhangazimizin Orhangazimiz kadar güzel değerli İnsanları, sevgili hemşehrilerim.

Bugün kentimizin düşman işgalinden kurtuluşu ‘nun, 100. yıldönümü. Evet dilek olay, o acı günlerin bitişinin, o kahramanlıkların sergilenişinin, o acımasız düşmanın ve yerel işbirlikçi çetelerin Mudanya‘dan denize dökülüşünün ardından tam yüz yıl geçti. Bütün hemşehrilerimin, bütün dostlarımın kurtuluş günlerini saygıyla, sevgiyle, muhabbetle kutluyorum. Ayrıca kurtuluş mücadelemiz sırasında, her biri ayrı ayrı destan olabilecek kahramanlıkları bizlere yaşatan bütün şehitlerimizi, bütün gazilerimizi, bütün kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum.“ Diyerek sözlerine “ Osmanlı Devleti henüz Balkan Savaşlarının yaraları sarılmadan 1. Dünya Savaşına sokulmuştur.

Kahraman Türk Ordusu birçok cephede destanlar yazsa da büyük savaşın kaybeden tarafında yer almış ve dolayısıyla da vatan topraklarımız düşman devletler tarafından bölge bölge paylaşılmıştır.

15 Mayıs 1919’da Paris’te toplanan uluslararası konferansta alınan kararlara dayanan yunan ordusu, Batı Anadolu’daki birçok şehirle birlikte, Bursa’mızı ve Orhangazimizi de işgal etmiştir.

İki yıl, iki ay, iki gün süren bu işgal sırasında, halkımız hem işgalci Yunan askerleri tarafından, hemde yerel gayrimüslim çeteler eliyle eziyete maruz bırakılmıştır.“ Şeklinde devam etti. Başkan Aydın açıklamasını “Yaşananları anlatabilmek için sadece şu bilgiyi vermek bile yeterli olacaktır.

Türk delegasyonunun Lozan Barış görüşmelerinde sunduğu rapora göre, İşkâldan önce şehrimiz Orhangazi’de 408 yapı varmış. İşgalin ardından bu yapıların ne kadarı geride kalmış biliyor musunuz? Bir tek tane dahi sağlam yapı kalmamıştır. Maalesef 408 binada Yunan askerleri ve gayrimüslim yerel çeteler tarafından yakılıp yıkılmıştır.“ Cümleleriyle sürdürerek konuşmasına “ Mücadele sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, Şu iki boğaz arasını düşmana dar eden, başta rahmetli Ahmet Derviş Tarakçıoğlu ve rahmetli Refik Atay büyüklerimiz olmak üzere bütün kahramanlarımızı tekrardan saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Bizler onların yeniden vatan yaptığı topraklarda yaşıyoruz. Bizler onların canını verdiği, kanını döktüğü topraklarda yaşıyoruz. Allah onlardan razı olsun.“ İfadeleriyle son verdi.

Diğer Haberler