Menu

Kurtuluş Resmi Programı Yapıldı

Yazdır / Tarih: 2023-09-10

Orhangazi Belediyesi Orhangazi’nin Kurtuluş’unun 101. yıl dönümü olması nedeniyle beş gün devam eden kurtuluş etkinlikleri düzenledi. 5 Eylül Çarşamba günü başlayan etkinlikler 10 Eylül Pazar günü resmi programın ardından aynı günün geç saatlerinde sona erdi. Resmi törenlere, Belediye Başkanı Bekir Aydın’ın yanı sıra Orhangazi Kaymakam Vekili ve Gemlik Kaymakamı Hasan Göç, Cumhuriyet Başsavcısı Enis Tekgül, Protokol üyeleri, İlçe Başkanları, STK Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Resmi Törenler Pazar Günü Yapıldı

Orhangazi’nin Kurtuluş’unun 101. yılı münasebetiyle, Kurtuluş Günü Resmi Törenleri 10 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi.  Resmi Törenler, sabah saatlerinde Atatürk Anıtına Çelenk sunumu, Saygı Duruşu, İstiklal Marşının okunması ve Türk Bayrağının göndere çekilmesi ile başladı. Tören kurtuluşla ilgili şiir okunması ve duaların ardından sona erdi. İkinci program İstiklal Şehitliği anıtında oldu. Anma Töreni Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Programda Milli Eğitim Bakanlığında görevli bir öğretmen, günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı. Tören şehitler için yapılan dualarla bitirildi. Günün üçüncü programı Kurtuluş Savaşı dönemi milli mücadele kahramanları Refik Atay ve Ahmet Derviş Tarakçıoğlu'nun kabirleri başında gerçekleştirildi. Anma programı şehitlik ziyareti, dua edilmesi ve çiçek sunumuyla sonlandırıldı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 10 Eylül Orhangazi’nin kurtuluşu resmi törenlerinde yaptığı konuşmada,  Bugün kentimizin düşman işgalinden Kurtuluş’unun,  101. yıldönümü. O acı günlerin bitişinin, o acımasız düşmanın ve yerel işbirlikçi çetelerin Mudanya‘dan denize dökülüşünün ardından tam 101 yıl geçti. Bütün hemşerilerimin kurtuluş günlerini saygıyla, sevgiyle, muhabbetle kutluyorum. Ayrıca kurtuluş mücadelemiz sırasında kahramanlık hikâyeleri yazan bütün şehitlerimizi, bütün gazilerimizi, bütün kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum, diyerek sözlerine “ Kahraman Türk Ordusu birçok cephede destanlar yazmış fakat büyük savaşın kaybeden tarafında yer almıştır. Bu nedenle vatan topraklarımız düşman devletler tarafından bölge bölge paylaşılmıştır. Hain paylaşma planından Bursa’mız ve Orhangazi’miz payını alarak işgal edilmiştir. İki yıl, iki ay, iki gün süren bu işgal sırasında, halkımız büyük eziyetlere maruz bırakılmıştır. Kahraman Orhangazililer de atasının liderliğinde, yerel öncüleriyle birlikte İşgalci Yunan askerlerini ve onların işbirlikçilerini Mudanya‘dan denize dökmüştür.” Cümleleriyle devam etti. Belediye Başkanı Aydın konuşmasına “ Büyük mücadelelerin ardından nihayet 10 Eylül 1922 de, Orhangazi’miz yeniden özgürlüğüne, yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur. Kurtuluş mücadelesi sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, Bütün kahramanlarımızı, başta rahmetli Ahmet Derviş Tarakçıoğlu ve Refik Atay büyüklerimiz olmak Üzere tekrardan saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum.” İfadeleriyle son verdi.

Diğer Haberler