Menu

Orhangazi Belediyesi ve Orhangazi Kent Konseyi Çocuk Hakları İhmali ve İstismar Konulu Seminer Gerçekleştirdi

Yazdır / Tarih: 2023-09-18

Orhangazi Belediyesi kentin değerlerine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Orhangazi Belediyesi ve Orhangazi Kent Konseyi bu çerçevede bir etkinlik düzenledi. Etkinlik Çocuk Hakları İhmali ve İstismar konulu seminer şeklinde yapıldı. Seminer Orhangazi Kültür ve Gençlik Merkezi konferans salonunda gerçekleştirildi. Kent Konseyi Kadın Meclisinin organizasyonuyla vatandaşlarla buluşturulan seminerin konuşmacısı Eğitim Uzmanı, Psikolojik Danışman Olcayto Ezgin oldu. Seminere Orhangazi Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Belediye Başkan Vekili İbrahim Korkmaz, Belediye Meclis Üyeleri, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Elif Kocabey Kurtuldu,  MHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Elif Turan Yalçın, Kent Konseyi Başkanı Şinasi Kaya ve Kadın Meclisi Başkanı İlknur Uludağ ve vatandaşlar katıldı.

Çocuk Haklarına 4 Ana Başlıkta Yer Verildi

Seminerde çok sayıda başlığa dört ana başlık halinde yer verildi. Yaşam Hakkı kapsamında, Tıbbi bakım, beslenme, barınma gibi temel gereksinimlerinin karşılanmasını öngören haklar;

Gelişim Hakkı Çerçevesinde Eğitim hakkı, oyun oynama dinlenme hakkı gibi haklar; bilgi edinme hakları bağlamında korunma hakkı, çocuğun her türlü ihmal, istismar ve sömürüye karşı korunmasını sağlayan haklar; Katılım Hakkı kapsamında çocuğun görüşlerini açıklama ve kendisini ilgilendiren konularda karara katılma, düşünce, düşüncelerini ifade etme hakkı özerinde diğer haklar ele alındı. Bununla beraber çocuk ihmali istismarı nedir? Arasındaki farklar nelerdir? İhmal ve istismarın önlenebilmesi için yapılması gerekenler ile çocuk ve erken yaşta evlilikler konularına değinildi.

Diğer Haberler