BAŞKAN'IN MESAJLARI

Başkan Aydın: Bayram, Rabbimize ve Birbirimize Yakın Olmaktır

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Kurban Bayramı münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Başkan Aydın, mesajında şu ifadeleri kullandı: "Bizi bir Kurban Bayramı'na daha kavuşturan Rabbimize şükrediyorum. Bayram; Allah'a, birbirimize, doğruya, iyiye ve güzele yakın olmak demektir. Hz. İbrahim'in adanmışlığını ve Hz. İsmail'in teslimiyetini simgeleyen, Rabbimizin müjdesi olan Kurban Bayramı'nın rahmet ve bereketinin sıkıntılarımızdan kurtulmamıza vesile olmasını temenni ediyorum."

Başkan Aydın, bayramın getirdiği sorumluluklara da dikkat çekti: "Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da hepimize önemli görevler düşmektedir. Bayramın sevincini akrabalarımızla, dostlarımızla, yaşlı, engelli, yetim, muhtaç ve kimsesiz vatandaşlarımızla, şehitlerimizin bizlere emaneti olan aileleri ve gazilerimizle paylaşmak, milletimizle bir araya gelmek, kaynaşmak ve dayanışmanın en güzel örneklerini oluşturacaktır."

Aydın, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu bayramın birlik ve beraberliğimizi güçlendiren, sevgi ve hoşgörüyü yücelten bir vesile olmasını diliyorum. Tüm hemşehrilerimin Kurban Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, sağlık, huzur ve mutluluk dolu günler diliyorum.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın YKS sınavına girecek öğrenciler için bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, “Değerli öğrenci kardeşlerim, hayatınızın önemli dönemeçlerinden biri olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girmek üzere olduğunuz bu süreçte hepinize başarılar diliyorum. Uzun ve yorucu bir hazırlık dönemini geride bıraktınız. Şimdi, emeklerinizin karşılığını alma vakti geldi.

Eminim ki gösterdiğiniz çaba ve azim, sizlere güzel sonuçlar olarak geri dönecektir,” diyerek sözlerinin devamında, “Sınavın sadece bir adım olduğunu ve hayatınız boyunca pek çok fırsatla karşılaşacağınızı unutmayın. Bu süreçte önemli olan, kararlılığınızı ve hedeflerinizi kaybetmeden ilerlemenizdir. Sizlere bu zorlu sınavda başarılar dilerken, sınav stresinden uzak, sakin ve kendinize güvenli bir şekilde soruları yanıtlamanızı temenni ediyorum. Tüm hayallerinizin gerçekleşmesi dileğimle,” ifadelerini kullandı. Aydın ayrıca üniversite sınavına girecek gençlere Orhangazi Belediyesi girişindeki Beyaz Masalardan kendilerini üniversite sınavlarına ücretsiz götürecek biletlerini almayı unutmamalarını hatırlattı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, "Çevremizi korumak ve gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak hepimizin ortak sorumluluğudur," diyerek sözlerine başladı. Aydın, "Doğal kaynaklarımızın bilinçsizce tüketilmesi, çevre kirliliği ve iklim değişikliği gibi sorunlarla mücadelede daha kararlı adımlar atmamız gerekiyor. Belediyemiz, sürdürülebilir çevre politikaları ve yeşil alanların artırılması konusunda çeşitli projeler yürütmektedir. Özellikle geri dönüşüm çalışmalarımız ve çevre bilincini artırıcı eğitim programlarımız ile Orhangazi'yi daha yeşil ve yaşanabilir bir ilçe haline getirmeyi amaçlıyoruz," ifadeleriyle devam etti.

Başkan Aydın, çevre bilincinin artırılması ve toplumun her kesiminin bu mücadeleye katkı sağlaması gerektiğini, bu kapsamda Mavi Yelekli ekiplerin minik öğrencilerle birlikte farkındalık oluşturma adına çevre temizliğine katkıda bulunacağını vurguladı. "Çevre sorunlarının çözümü sadece belediyelerin değil, tüm vatandaşların ortak çabasıyla mümkündür. Her bireyin atıklarını doğru şekilde ayrıştırması, enerji tasarrufu yapması ve doğayı koruma bilinciyle hareket etmesi gerekmektedir. Çocuklarımızın ve torunlarımızın daha temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamasını sağlamak, en önemli görevlerimizden biridir," dedi.

Aydın mesajına, "Doğa ile uyum içinde bir yaşam sürdürmek, sadece bugünümüzü değil, yarınlarımızı da korumak anlamına gelir. Bu vesileyle, tüm hemşehrilerimizin Dünya Çevre Günü’nü kutluyor, sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamalarını temenni ediyorum," ifadeleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, İstanbul'un Fethi'nin 571. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Aydın mesajında şu ifadeleri kullandı:

"Peygamberimiz Hazreti Muhammed'in (SAV) 1500 yıl önce müjdelediği ve 'İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur' dediği İstanbul'un Fethi'nin 571. yılını kutluyoruz. İstanbul’un fethi, deha sahibi bir devlet adamının ve büyük bir komutanın eseri olup, bir çağı kapatıp diğer bir çağı açmıştır. Bu fetih, sadece Türklüğün ve İslamiyet'in değil, tüm dünyanın ve dünya dinlerinin kaderini değiştirmiştir.

İstanbul’un fethi, yalnızca cesaretin ve askeri gücün değil, aynı zamanda Hazreti Peygamberimizin 'Ne güzel komutan' dediği 20 yaşındaki genç komutanın teknoloji, strateji ve kararlılıkla gerçekleştirdiği bir başarıdır.

Bu büyük komutan, gemilerin yalnızca denizde gidebileceğini düşünenleri şaşırtarak, gemileri karadan yürütmüştür. 'İstanbul surları yıkılamaz' diyenlere karşı, 'asla' kelimesinin bir anlamı olmadığını göstermiştir. İnanç ve kararlılıkla, imkânsızın mümkün olduğunu kanıtlamıştır. Bu büyük insan, Türk gençlerine 'Bir Türk dünyaya bedeldir' sözünün sadece bir söz olmadığını göstermiştir.

571 yıl önce İstanbul’u fethederek, bir çağı kapatıp yeni bir çağı açan büyük komutan Fatih Sultan Mehmet'e ve İstanbul’un fethi sırasında şehit olan atalarımıza Allah’tan rahmet diliyor, milletimizin ve tüm Müslümanların İstanbul’un fetih yıl dönümünü kutluyorum."

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, "Türkiye'nin kurtuluş mücadelesinin kıvılcımının ateşlendiği, bağımsızlık ateşinin yakıldığı 19 Mayıs'ı bir kez daha coşkuyla kutlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun," diyerek sözlerine şöyle devam etti: "Gençlik, toplumumuzun en değerli varlıklarından biridir. Gençler, ülkemizin geleceğidir. Gençler, bu toprakların umudu, gücüdür. Onların enerjisi, azmi ve kararlılığı, ülkemizin her alanda daha ileriye gitmesinde en büyük güç kaynağımızdır. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı yaklaştıkça milli mücadele ruhunu ve gençlik coşkusunu bir kez daha hissediyoruz. Bu coşkuyla, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, geçmişimizin kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyor, onların bize mirası olan bağımsızlık ve özgürlük sevdasını sonsuza dek yaşatmaya söz veriyoruz."

Aydın, gençlere olan güvenini ve inancını vurgulayarak, "Gençlerimizin spora ve sağlıklı yaşama olan ilgisi, bizleri geleceğe umutla bakmaya teşvik ediyor. Sporun birleştirici gücüyle, kardeşlik duygularımızı pekiştiriyor, sağlıklı bir toplumun temellerini daha da sağlamlaştırıyoruz. Bu düşünceyle birinci dönemimizde gençlerimiz için şehrimize birçok spor yatırımı yaptık. Bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Gençlerimize olan güvenimiz ve inancımız sonsuzdur. Onların önünü açacak, destek olacak ve her zaman yanlarında bulunacağız," ifadelerini kullandı.

Aydın, mesajını şu sözlerle tamamladı: "Sevgili gençler, sizlerin yeteneklerini, azim ve gayretinizi gördükçe, geleceğe olan umudumuz daha da güçleniyor. Bugün sizlere olan inancımızı ve sevgimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sizlerle birlikte, aydınlık yarınlar inşa etmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyor, onlara sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum."

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Anneler Günü dolayısıyla duygu yüklü bir mesaj yayınladı. Mesajında, ailenin ve toplumun temel direği olan annelerin önemine vurgu yaptı. Başkan Aydın, "Aile, toplumun çekirdeğidir ve bu çekirdeğin en kıymetli taşı Annedir. Toplumun ilerlemesi, sağlam temeller üzerine kurulu aile yapısına ve bu yapının içindeki annelerin fedakârlıklarına bağlıdır. Anneler, çocuklarını hayata hazırlayan ilk ve en önemli öğretmenlerdir. Onların sevgisi, bilgisi ve terbiyesiyle yetişen bireyler, toplumun geleceğini şekillendirir. Bu nedenle, annelerimiz sadece ailemizin değil, tüm toplumun gelişiminde merkezi bir role sahiptir." dedi.

Başkan Aydın, annelerin toplum içindeki bu kritik rolünü anlamak ve takdir etmek için Anneler Günü'nün önemli bir fırsat olduğunu belirtti. Aydın, Kendi annesi, eşi ve özellikle şehit ve acımasızca hedef alınan Filistinli anneler başta olmak üzere tüm annelerin Anneler Günü'nü kutladı ve onlara saygı ve sevgilerini sundu. Belediye Başkanı Bekir Aydın Mesajında, "Annelerimiz, bizlere hayatın anlamını öğreten, karşılıksız sevginin ve sonsuz sabrın timsalidir. Onların emekleri ve özverileri, her türlü takdirin ötesindedir. Bugün, annelerimizin bizlere sunduğu değerleri anlamak ve onlara hak ettikleri saygıyı göstermek için mükemmel bir imkân sunar." ifadelerini kullandı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Aydın mesajında, "Ekmeğini emeğiyle, alın teriyle kazanan bütün işçi kardeşlerimin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günlerini kutluyorum," diyerek emekçi hemşehrilerine şunları söyledi: "Sadece lafta değil, en samimi, en inançlı duygularımla şunu söylemek isterim ki, sizler ülkemizin, yaşadığımız yerin omurgasısınız. Bir düşünün, bankalarda tonlarca altınınız, milyarlarca lira paranız var ya da gerçekten çok muhteşem bir fikre sahipsiniz. Eğer iş gücünüz yoksa eğer emekçiniz yoksa ne o paranız bir işe yarar, ne altınınız, ne de muhteşem fikriniz. Çünkü emek olmadan fabrika üretemez, çünkü emek olmadan tarladan ürün alamazsınız, çünkü emek olmadan geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştiremezsiniz. Başka bir deyişle, sizler sadece alın terinizle kendi ekmeğinizi kazanmıyorsunuz. Aynı zamanda başkalarının ekmeğini kazanmasına vesile olurken ülkemizin kalkınmasına da çok büyük emeğiniz geçiyor."

Başkan Aydın, "Ülkemizde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü inişli çıkışlı bir grafik izledi. 1935 yılında Bahar Bayramı başlığı altında resmi tatiller arasına alınan 1 Mayıs, 1981 yılında 12 Eylül darbecileri tarafından kaldırıldı. Her zaman iş gücünün, emeğin ve alın terinin yanında olan AK Parti, 2009'da TBMM'ye verdiği yasa teklifi ile 1 Mayıs'ı Emek ve Dayanışma Günü olarak yeniden tatil ilan etti. İstedik ki bugün işçi sorunları konuşulsun. Evet, sadece bir günde konuşularak sorunlar halledilemez. Ama en azından işçi kardeşlerimizin 'biz buradayız' deme imkânı olur. En azından farkındalık geliştirilir," vurgulamalarını yaparak mesajına şu cümlelerle son verdi: "Bu vesileyle bütün işçi kardeşlerimin tekrardan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günlerini en içten, en samimi duygularımla kutluyorum. Unutmayalım ki, emek ekmektir, emek kalkınmaktır, emek daha güzel yarınlardır."

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın anlam ve önemine dair bir mesaj yayınladı. Mesajında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışının, köklü bir milletin yeniden doğuşunu ve geleceğe olan inancını simgelediğini vurgulayan Aydın, bu tarihi günün çocuklara armağan edilmesinin, onlara duyulan güvenin ve umudun bir göstergesi olduğunu belirtti. Ayrıca, 23 Nisan'ın sadece Türkiye için değil, dünya çocukları için de barış ve kardeşlik mesajı taşıdığını ifade etti.

Başkan Bekir Aydın, mesajında Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını anarak, bu topraklar için canlarını feda eden tüm şehitlere minnet ve şükranlarını sundu. Aynı zamanda, tüm çocukların bayramını kutlayarak, onların eğitim ve mutluluğunun, ülkenin geleceği için ne kadar önemli olduğunu vurguladı. Bu özel günün, çocukların hayallerini ve umutlarını yeşertmek için bir fırsat olduğunu, onların yaratıcılıklarını ve potansiyellerini sergileyebilecekleri bir platform sunduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Aydın, mesajını, Atatürk'ün çocuklara olan sevgisi ve inancını yansıtan bir alıntıyla tamamladı: "Geleceğin büyükleri olan siz çocuklar; tüm umutlarımız sizlerle, yarınlarımız sizlerin elinde şekillenecek. Bu bayram, sizlere olan inancımızın ve sevgimizin bir ifadesidir. Her biriniz, bu ülkenin aydınlık geleceğinin teminatısınız."

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Ramazan Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın, mesajında şunları ifade etti:

"Ramazan Bayramı'nın manevi huzuru vesilesiyle, gönüllerimizi aydınlatan bu özel günlerde, birlik ve beraberliğimizin daha da pekiştiği, dostluk ve kardeşlik duygularımızın güçlendiği bir zaman dilimindeyiz. Bu mübarek günlerin, hepimize sağlık, mutluluk ve esenlik getirmesini temenni ediyorum.

Bayramlar, sevginin, saygının ve hoşgörünün en güzel şekilde ifade edildiği, insanların birbirlerine daha sıkı sarıldığı, küslerin barıştığı, gönül köprülerinin kurulduğu müstesna zamanlardır. Ramazan Bayramı da işte böyle bir zaman; gönüllerin birleştiği, sevgi ve muhabbetin doruğa ulaştığı, paylaşmanın ve dayanışmanın en anlamlı haliyle yaşandığı bir dönem.

Bu Bayramda da yine gönüller bir, sofralar şen, evlerimiz bereket dolu olsun. Sevdiklerimizle bir arada, sağlık ve huzur içinde nice bayramlar geçirmeyi temenni ederim. Aziz şehitlerimize rahmetlerimi sunar, onların ailelerine sabır ve metanet dilerim. Tüm dostlarımın ve sevdiklerimin bayramını kutlar, büyüklerimin ellerinden, küçüklerimin gözlerinden öperim. Ramazan Bayramı'nız mübarek olsun.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Kadir Gecesi dolayısıyla bir açıklama yaptı. Başkan Aydın açıklamasında, 'Ramazan'ın sonlarına yaklaşırken, bu ayın getirdiği manevi zenginliklerin ve Kadir Gecesi ile zirveye ulaşan sevgi, şefkat ve yardımseverlik duygularının toplumumuzda barış ve huzur içinde sürekli artmasını diliyorum,' diyerek sözlerine şöyle devam etti: 'Kadir Gecesi, insanlık için bir rehber olan Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve Allah'ın bizlere müjdeler sunduğu gecedir. Bin aydan daha değerli kabul edilen bu gecede, tüm komşularımızın ve bizlerin oruçlarını ve ibadetlerini Allah kabul etsin. Bu mübarek geceyi, ibadetlerimizle ve dualarımızla en iyi şekilde değerlendirelim.'

'Bu gece, dua eden hiçbir elin boş çevrilmediği, Allah'ın merhametini ve lütfunu inananlarına sunduğu ve duaların kabul edildiği bir gecedir. Bu mübarek gecenin bereketinden herkesin faydalanmasını Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum.' Aydın, Kadir Gecesi'nin, Allah'ın takdirine layık görülmüş en mübarek gecelerden biri olduğunu belirterek, 'Bu mübarek gecenin hatırına, Allah ülkemizi ve milletimizi her türlü felaketten, musibetten, hastalıktan koruyup, merhameti ve mağfiretiyle bizi sarıp sarmalasın' dualarını etti. Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajına, 'Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve Rabbimizin bin aydan daha hayırlı olduğunu bildirdiği bu gecede, tüm hemşehrilerimin, tüm milletimin ve İslam dünyasının Kadir Gecesini kutlar, bu gecenin tüm insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini dilerim,' temennisiyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 31 Mart yerel seçimlerinde ikinci kez Orhangazi Belediye Başkanı seçilmesi vesilesiyle bir teşekkür mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Aydın mesajında, "Gönülden Gönüle giden yol, önce sokak sokak Orhangazi'mize, oradan da sandıklara ulaşmış ve nihayetinde Türkiye yüzyılı Belediyeciliğine varmıştır," diyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Bugünler, yüreğimizi coşkuyla dolduran günler. Sizlerin teveccühü ve desteğiyle, bir kez daha bizlere güç verdiniz. Yerel seçimlerde ikinci kez bize güvenerek, bize güç vererek, bizi onurlandırdınız. Sizlere minnettarız, sizlerin sayesinde buradayız.

Her birinize, bu seçim sürecinde yanımızda olduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin sevgisi ve desteği olmadan, bu zafer mümkün olmazdı. Sizlerin duaları ve samimi desteğiyle, daha güçlü ve daha kararlı bir şekilde yol aldık.

Sizlerin umutları ve beklentileri bizim için çok değerli. Bu kutsal emaneti boşa çıkarmamak adına, daha çok çalışacak ve daha fazla gayret göstereceğiz. Her birinizin hakkını hizmetle ödemek için var gücümüzle çalışacağız.

Bu zafer hepimizin zaferidir."

Aydın, mesajına şu ifadelerle son verdi: "Sizlerle birlikte, daha güzel bir gelecek için yola çıktık ve bu yolda ilerlemeye devam edeceğiz. Sizlere olan borcumuzu ödemek için, cumhur İttifakımızın gücüyle Orhangazi‘mize Türkiye yüzyılı belediyeciliğini getirmek için var gücümüzle çalışacağız.

Sizlere teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum."

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 18 Mart Çanakkale Zaferi'nin yıldönümünde bir açıklama yaptı. Aydın açıklamasında,  Türk milletimin tarih sahnesindeki zaferlerinin her birinin ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, Çanakkale Savaşı'nın, bu zaferler arasında özel bir yere sahip olduğunu vurguladı. Başkan Aydın, "Çanakkale'de yalnızca topraklarımızı savunmakla kalmadık, aynı zamanda 1. Dünya Savaşı'nın gidişatını ve Çarlık Rusya'sının çöküşünü etkileyen tarihi bir dönüm noktası oluşturduk." dedi. Belediye Başkanı Bekir

Aydın, "Çanakkale Savaşı'nda düşmana dünyalarını dar ettik. Onlar da modern silahlarıyla karşılık vermeye çalıştılar. Ama şunu bilmiyorlardı, iman dolu göğüsler kurşun dolu tüfeklerden daha güçlüdür. Sonrasında,  Türk askerinin cesareti karşısında 'Çanakkale Geçilmez' gerçeğini kabul ederek geri çekilmek zorunda kaldılar." ifadelerini kullandı.

Başkan Bekir Aydın, Çanakkale Zaferi'nin sadece bir kahramanlık destanı olmakla kalmayıp, aynı zamanda Türk askerinin centilmenliğini ve karakterini de dünyaya gösterdiğini söyledi. Bu centilmenlik, kuşaktan kuşağa Batılılar tarafından aktarılmış ve Çanakkale'de savaşan ve şehit düşenlerin torunları bugün bile bu toprakları ziyaret etmeye devam etmektedirler.

Ayrıca, Aydın, "Çanakkale Şehitliği'ni ziyaret ettiğimizde, şehitlerimizin mezar taşlarındaki memleket isimlerinden, Osmanlı İmparatorluğu sınırları içindeki milletlerin vatan ve devlet sevgisi ile birliktelik ruhunu görebiliriz." dedi. Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın son olarak, "Bu büyük zaferi bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyor, zaferlerimizin ebedi olmasını temenni ediyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Ramazan ayının başlangıcı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Aydın, "bütün ayların sultanı Ramazan, kalplerin birbirine daha da yakınlaştığı, dostluk ve kardeşlik duygularının güçlendiği müstesna bir zaman dilimidir," diyerek, "İlk teravih namazımızı eda edip, ilk sahuru gerçekleştirerek, Ramazan'ın ilk gününde oruç ibadetimizi yerine getirdik. Bu mübarek ayın, tüm İslam dünyasına, aziz Türk milletine ve kıymetli hemşehrilerime bereket ve iyilikler getirmesini temenni ediyorum," ifadelerini kullandı.

Başkan Aydın mesajında ayrıca, "Ramazan, ibadetlerimizi en içten şekilde yaşadığımız, ruhlarımızın daha da birbirine nüfuz ettiği bir aydır. Bu dönemde, hem dualarımızla hem de elimizden gelen yardımla, zor durumdaki insanların yanında daha fazla bulunalım. Zira Allah, dua eden elleri ve zor zamanında yardım elini uzatanları sever.“ vurgulamalarını yaptı. Aydın  “Herkes için, bütün hemşehrilerim için tekrar mübarek Ramazan ayının hayır ve bereketlerle dolu olmasını diliyor, en derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum," diyerek sözlerini tamamladı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, kadınların toplumdaki yerinin önemini ve onlara duyulan minneti ifade eden bir mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajında “bugün, sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında, kadınların seslerinin daha yüksek çıktığı, haklarının daha güçlü savunulduğu ve toplumdaki rolleri konusunda atılan adımların daha belirgin olduğu bir gün. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, kadınların mücadelesine, azmine ve fedakârlıklarına ışık tutan özel bir gündür.

Kadınlarımız; annelerimiz, kız kardeşlerimiz, eşlerimiz ve kız çocuklarımızla hayatımızın her alanında varlar. Onlar, sevgiyle büyüttükleri çocuklarla geleceğimizi şekillendiriyor, profesyonel hayatta gösterdikleri başarılarla toplumumuzu ileriye taşıyorlar. Her biri, kendi hikâyesiyle ilham veriyor ve toplumumuzun temel taşlarından biri oluyor. Orhangazi'mizde de kadınlarımızın emekleri ve başarılarıyla gurur duyuyoruz. Belediye olarak, kadınlarımızın her alanda daha fazla söz sahibi olmaları, eğitimden iş hayatına, sanattan spora her alanda eşit fırsatlara sahip olmaları için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu vesileyle, tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü yürekten kutluyor, onlara sağlık, mutluluk ve başarı dolu bir yaşam diliyorum. Unutmayalım ki, kadınlarımızın güçlendiği bir toplum, tüm insanlığın kazandığı bir gelecektir."

Başkan Aydın, mesajında ayrıca, kadınların toplumsal hayatta karşılaştıkları zorluklara ve bu zorlukların üstesinden gelmek için atılması gereken adımlara da değindi. Kadınların toplumda daha güçlü bir konuma gelmeleri için toplumun tüm bireylerinin duyarlı olması ve destek vermesi gerektiğini vurguladı.

Kandiller Dayanışma Vesilesidir

 

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Aydın yayınladığı mesajında, Miraç Kandili bizleri birbirimize çok daha fazla yakın olabilmek için bir vesiledir diyerek mesajına “Rahmet, Bereket ve Mağfiret Ayı olan 3 Ayların feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir. Kültürümüzde kandiller beraberliğin, barış ve dayanışmanın öne çıktığı en önemli günlerdir. Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız büyük deprem felaketinin yıldönümü Miraç Kandilini çok daha önemli kılmaktadır. Yardıma muhtaçlara el uzatmak, ihtiyaç sahibi olan herkese destek olmak ve paylaşmak, böyle özel günlerde daha da bir önem kazanır. İnşallah Miraç Kandili depremzede vatandaşlarımıza daha yakın olabilmek için bir neden olacaktır.” Şeklinde devam etti. Başkan Bekir Aydın açıklamasına “ Sevgili Peygamberimizin, Yaradan’ın huzuruna yükseldiği bu günde tüm İslam Âleminin ve Tüm Orhangazili hemşehrilerimizin Mübarek Miraç Kandilini kutluyor, deprem bölgesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza tekrardan Allah’tan rahmet, halen tedavisi süren yaralı kardeşlerimize de acil şifa diliyorum.” İfadeleriyle son verdi.

Son günlerde ilçemizde yalan ve iftirayı meslek edinmiş kişiler tarafından gerçekle alakası olmayan Keramet Ilıca’nın satıldığı yönünde haberler yapılarak Kerametli hemşerilerimizi ne yazık ki Belediyemize karşı kışkırtmaya çalışmaktadırlar. Ocak ayı Belediye Meclis toplantısında CHP’li Meclis Üyesi Hüdayi Demir Beyin “Keramet Ilıca’nın satıldığı yönünde söylentiler var bu konuda bilgilendirme yapar mısınız” demesi üzerine Belediye Başkanı Bekir Aydın tarafından “Ilıca’da herhangi bir satışın söz konusu olmadığı, zaten Ilıcada sadece havuzun bulunduğu alan olan 968 m2’lik alanın Belediyemize ait olduğu diğer parsellerin ise hazineye ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olduğu, istense dahi Belediyemizce böyle bir satışın yapılmasının mümkün olmadığı, Orhangazi’mize ve Keramet’imize yakışır bir tesis yapmak için proje çalışması yapıldığı açıklaması yapılmıştır.”

 

Ilıcamız, ziyaret edenlerin hayran kaldığı dünyada eşine az rastlanır bir doğa harikası olmasına rağmen bilindiği gibi muhtarlık zamanında kaçak olarak yapılan yapılar hiçbir ihtiyacı karşılamadığı gibi bu doğa harikası içinde adeta gecekondu izlenimi yaratmaktadır. Mevcut yapılar Belediyemizce tamir edilerek halkın kullanımına sunulmaya çalışılsa da yapıların projesiz fen ve sağlık kurallarına uygun yapılmaması nedeni ile istenen iyileştirme ne yazık ki yapılamamıştır. Ayrıca bilindiği gibi 29 Ağustos 2011 yılı, Muhtarlık zamanında henüz 17 yaşında olan Süleyman Zeytun ve 11 Ekim 2019 yılında yine 17 yaşında olan Beyza Nur Gökbağ kardeşlerimiz Ilıcada ne yazık ki boğularak hayatlarını kaybetmiştir. Süleyman Zeytun kardeşimizin devam eden dava süreci geçtiğimiz yıl sonuçlanmış ve Belediyemiz tarafından 2 milyon TL tazminat ödemesine karar verilmiştir. Bu gencimiz keşke yaşasaydı da daha fazla tazminat ödeseydik ne yazık ki bu mümkün değil. Kardeşlerimize Allah’tan rahmet ailelerine tekraren baş sağlığı diliyorum. Bu olaylar da göstermiştir ki Ilıcada ciddi bir güvenlik sorunu bulunmaktadır. Konu açılmışken Ilıca‘da yapılacak Tesisin iki bölümlerine rahmetli kardeşlerimizin isimlerini vereceğimizi hemşerilerimizle paylaşmak isterim. Cennetten bir parça olan Ilıca’mızdan Halkımızın daha sağlıklı ve güvenli bir şekilde faydalanması keyfini sürmesi için Belediyemizce projelendirme çalışmalarına başlanmış bu kapsamda bir firma ile ciro paylaşımı yöntemiyle ortaklık yapısı tesis edilmiştir. Şu anda proje çalışması sürmektedir.  Bu çalışmalar sonlandığında halkımız ile de paylaşılacaktır. Ciro paylaşımı yöntemiyle tesis edilen ortaklık yapısı sayesinde köyümüzde turizm hareketliliği sağlanacak ve kadın girişimcilerimize, genç girişimcilerimize iş imkânı sağlanacak ve onlara orada yöresel ürünleri satma stantları oluşturulacaktır. En önemlisi de Ömürlerinin baharında talihsiz şekilde hayatlarını kaybeden iki evladımızın ismi bu bölgede sonsuza dek yaşatılacaktır.

 

Ilıcamızın bulunduğu alan 1.Derece Doğal Sit 2. Derece Arkeolojik sit alanında bulunmaktadır. Bu alanda çivi çakmak için dahi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulundan izin almak gerekmektedir. Ilıcanın doğal yapısına zarar verilmeden Halkımıza yakışır bir tesis yapmak için yaptığımız çalışmalarla ilgili gerçekle alakası olmayan “Ilıca satılıyor” yalan ve iftirası ile Keramet Halkımız tahrik edilerek geçtiğimiz pazar günü yürüyüş organize edildiğini ve ne yazık ki bir sayın milletvekilinin, bazı siyasi parti temsilcilerinin, bazı Belediye meclis üyelerinin ve belediye başkan adaylarının da gerçeği bildikleri halde “acaba buradan siyasi bir rant elde edebilir miyiz” düşüncesi ile bu yürüyüşe destek verdiklerini gördük. Ortaya çıkan sonuç şudur, sayın vekil keramet mahallemizde yanlış keramette bulunmuş.

Ülkemizde yapılan her yatırıma bir kulp takan, getirilen her hizmete, gerçekleştirilen her projeye karşı çıkan, ortaya kayda değer bir program, hazırlık, ortaya niyet dahi koyamayan bu sığ muhalefetin gerçeklere kulaklarının sağır, gözlerinin kör olduğunu bildiğimiz için bizi anlamasını beklemiyor ve bu konuda onlara hiç bir şey söylemiyoruz. Onlara halkımızın en iyi yanıtı sandıkta vereceğini biliyoruz.

Kamuoyuna Ilıcanın satışı gibi bir konunun söz konusu olmadığını defaten ifade ederek vatandaşlarımızın yalan ve iftira ile kendilerine rant sağlamaya çalışan bu kişilere itibar etmemelerini rica ediyoruz.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 2023-2024 eğitim öğretim yılı ara döneminin sona ermesiyle birlikte karnelerini alan öğrencilere yönelik bir mesaj yayınladı. Aydın mesajında, başarılarla süslü karnelerinden dolayı öğrencilere karşı gurur ve destek dolu hislerini ifade etti.

Başkan Aydın, açıklamasında, “Sevgili öğrenci evlatlarım, sizlerle birlikte karnelerinizi almanın heyecanını ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu başarı, sizin azminizle, özverinizle ve çalışkanlığınızla şekillenmiştir. Her birinizin karnelerinizi alarak elde ettiğiniz başarı, geleceğimize güvenle bakmamıza olan inancımızı artırıyor. Bu başarı, sadece sınav kâğıtlarında değil, aynı zamanda karakterinizin ve kişiliğinizin birer göstergesidir” dedi.

Belediye Başkanı Aydın, öğrencilere gelecek dönemde daha büyük başarılar elde etme çağrısında bulunarak, sözlerine “Tatilinizi doyasıya yaşayın, dinlenin, eğlenin. Ancak aynı zamanda merakınızı ve öğrenme arzunuzu canlı tutun. Sizler, ülkemizin aydınlık yarınlarının teminatısınız. Ailelerinizi ve öğretmenlerinizi de bu güzel başarıya katkılarından dolayı tebrik ediyorum. Birlikte daha nice başarılara imza atacağımıza olan inancım tam” şeklinde ifadelerde bulunarak son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Aydın, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Haberin efendileri, söz üstatları gazetecilerimizin ve bütün basın mensuplarımızın Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyorum. İnsanların olaylardan ya da birbirlerinden haber alma istekleri yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Bu vesileyle basın ya da gazetecilik diyebileceğimiz mesleğimizin geçmişi de oldukça eskidir. Mesleğin yakın sayılabilecek geçmişimizdeki temelleri, birbirinden haber almaya çalışan gemicilerin demir attığı limanlara kadar uzanmaktadır.”

Aydın, sözlerine ilçede görev yapan gazeteci dostlarına ve tüm gazetecilere hitaben devam etti: “Başta ilçemizde görevini yapan gazeteci dostlarımız olmak üzere bütün gazetecilerimizin tekrardan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günlerini kutluyorum.” Basın mensuplarının önemine değinen Aydın, gazetecilik mesleğinin tarih boyunca haber alma ihtiyacını karşılamada kritik bir rol üstlendiğini vurguladı.  Belediye Başkanı Bekir Aydın sözlerine bu özel günün anlam ve önemine dikkat çekerek son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Aydın mesajında “3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmek ve anlamak adına belirlenmiş anlamlı bir gündür. Bu özel günde yapılan vurgu elbette önemlidir, ancak asıl hedefimiz yılın 365 günü boyunca engelli dostlarımızın sorunlarına odaklanmak ve onları daha iyi anlamak için çaba sarf etmektir.” Diyerek sözlerine “Ak Parti’nin 22 yıllık döneminde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın öncülüğünde yapılan engelli bireyler ve engellilik konusundaki reform niteliğindeki çalışmalar, ülkemizde engelli vatandaşlarımıza Avrupa standartlarının üzerinde hizmet sunulmasını sağlamıştır. Ancak bu çabaların devamıyla, engelli bireylerle ilgili şartların daha da iyileştirileceğine inanıyoruz.” Cümleleriyle devam etti. Belediye Başkanı Bekir Aydın “Bir kentin gerçekten yaşanabilir olabilmesi, engelli vatandaşlarımız için uygun erişim şartlarına bağlıdır. Ülkemizin nüfusunun %12'si engelli vatandaşlarımızdan oluşuyor. Bu da toplumumuzun üçte birine denk geliyor. Bu oranın mutsuz veya huzursuz olduğu bir toplumun gelişmişliğinden söz etmek zordur. Bu nedenle, engelsiz erişimi sağlamak için çalışmanın yanı sıra toplumdaki önyargıları kırmak da büyük önem taşımaktadır.

Engelli bireyler için erişim önemli olsa da, toplumdaki önyargıları kırmak daha da önemlidir. Mukaddes dinimiz, kanunlarımız engelli vatandaşlarımıza ve engelliliğe özel bir önem vermektedir, ancak bu anlayışın toplumda tam olarak yerleşmediği bir gerçektir.” Vurgulamalarıyla devam ederek mesajına “Orhangazi Belediyesi olarak, engelli dostlarımıza daha yaşanabilir bir kent sunmak için altyapıdan sosyal etkinliklere kadar bir dizi çalışma yürütüyoruz. 3 Aralık Engelliler Günü vesilesiyle tüm engelli kardeşlerimi sevgiyle selamlıyor, bu özel günün hayırlara vesile olmasını diliyorum.” İfadeleriyle son verdi.

Öğretmenlerimiz Emeklerini Sevgileriyle Birleştirip Evlatlarımızı Yetiştiriyorlar

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Öğretmenler günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, Öğretmenlik eğitimini, birikimini, emeğini hatta hayatını insan için harcayan en önemli mesleklerden birisidir, diyerek sözlerine  “24 Kasım Öğretmenler Günü, ülkemizin aydınlık yarınları için çaba harcayan tüm eğitim camiasına ithaf edilmiştir. Öğretmenlik mesleği, toplumun temel direği ve geleceğimizin mimarıdır. Bu kutsal görevi üstlenen değerli öğretmenlerimiz, bilgiyi sevgiyle harmanlayarak genç zihinlere rehberlik etmektedirler. Onların fedakârlıkları, öğrencilerimizin geleceğini şekillendirmekte ve ülkemizi daha aydınlık bir yarınlara taşımaktadır.“ Cümleleriyle devam etti. Belediye Başkanı Aydın mesajına “ Orhangazi’de eğitim alanındaki başarılarımızı siz değerli öğretmenlerimizin özverisi ve gayretiyle elde ettik. Bu vesileyle, başta benim değerli öğretmenlerim olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü en içten dileklerimle kutlar, gösterdikleri üstün gayret için teşekkür ederim. Sizler, geleceğimizi şekillendiren en önemli unsurlardansınız. Nice yıllara, nice başarılar ve mutluluklarla. Hep birlikte daha aydınlık yarınlara!” İfadeleriyle son verdi.

Beni Görmek Mutlaka Yüzümü Görmek Değildir

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 10 Kasım vesilesiyle düzenlediği basın açıklamasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Milletine bıraktığı ilke ve bakış açısını hatırlatarak, onun önderliğindeki bağımsızlık mücadelesini ve Cumhuriyetin temellerini atmış olmasını vurguladı.

Belediye Başkanı Aydın, Atatürk'ün tarihe mal olan sözleriyle Türk Milletine ışık tutan bir lider olduğunu belirterek, onun prensiplerinin ve ilkelerinin bugün de önemli olmayı sürdürdüğünü ifade etti. Aynı zamanda, Atatürk'ün sadece tarihi bir figür olmadığını vurguladı.

Başkan Bekir Aydın, 10 Kasım'ın yalnızca bir anma günü şeklinde görülmemesinin önemli olduğunu, 10 Kasım’ın aynı zamanda milletin birlik ve beraberliğini pekiştirdiği bir gün olduğunu belirterek, Türk Milletinin, Türk Milletine özgü ortak değerler etrafında kenetlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca, kendilerine düşen sorumlulukların bilincinde olduklarını ve Büyük Türk Milletinin mirasını koruma, geliştirme ve yaşatma adına ellerinden gelen gayreti göstermeye devam edeceklerini belirtti. Başkan Aydın, Türkiye'nin aydınlık geleceğine olan inancını dile getirerek, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, silah arkadaşlarını ve kahraman şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum, dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Cumhuriyetin kuruluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın, bu özel günde yüreklerimizin coşkuyla dolup taştığını ifade ederek, Cumhuriyetimizin 100. yaşını kutlamanın haklı gururunu yaşadığımızı belirtti.

Başkan Aydın, Cumhuriyetin kuruluşunun milletimizin bağımsızlık ve özgürlük yolundaki kararlılığının bir ifadesi olduğunu vurgulayarak, "Cumhuriyet, milletimizin kendi kaderini tayin etme iradesinin simgesidir. Bu büyük eser, Atatürk'ün önderliğinde ve milletimizin azmiyle kurulmuş, demokrasi v adalet ilkeleriyle taçlandırılmıştır. Bugün, Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü coşku ve gurur içinde kutluyoruz" dedi.

Aydın, Cumhuriyetin kazanımlarını koruma ve daha da ileriye taşıma sorumluluğunun her birimize düştüğünü vurgulayarak, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Muasır Medeniyetler Seviyesi' hedefi doğrultusunda, gençlerimizle elbirliğiyle çalışarak Cumhuriyetimizi daha da güçlendireceğiz. Birlik ve beraberlik içinde, demokratik değerlere bağlı, sosyal bir hukuk devleti olarak Cumhuriyetimizi yaşatacağız" diye konuştu.

Başkan Aydın, Orhangazi halkına teşekkür ederek, "Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü coşkuyla kutlamamıza vesile olan herkese teşekkür ediyor, tüm hemşehrilerimizi sevgiyle kucaklıyorum" dedi ve mesajını “Allah Filistinli kardeşlerimizin, bütün mazlum milletlerin ve Müslüman din kardeşlerimizin yardımcısı olsun.“ dualarıyla sonlandırdı.

101 Yıllık Özgürlüğümüzü Atalarımıza Borçluyuz

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Orhangazi’nin düşman işgalinden Kurtuluş’unun Yıl Dönümü münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajında “Bugün kentimizin düşman işgalinden Kurtuluş’unun, 101. Yıldönümü, dilek olay, kurtuluşun ardından tam bir asır geçti. Bütün hemşerilerimin, bütün dostlarımın kurtuluş günlerini saygıyla, sevgiyle, muhabbetle kutluyorum. Ayrıca Kurtuluş Savaşı mücadelemiz sırasında hayatını ortaya koyan başta gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizi, bütün gazilerimizi, bütün kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum.“ dedi. Başkan Aydın mesajını “15 Mayıs 1919’da Paris’te toplanan uluslararası konferansta alınan kararlara dayanan Yunan Ordusu, Batı Anadolu’daki birçok şehirle birlikte, Bursa’mızı ve Orhangazi’mizi de işgal etmiştir.

İki yıl, iki ay, iki gün süren bu işgal sırasında, halkımız hem işgalci Yunan askerleri tarafından, hem de yerel gayrimüslim çeteler eliyle eziyete maruz bırakılmıştır.” Cümleleriyle sürdürdü. Belediye Başkanı Aydın sözlerine“ Bunca eziyetin, bunca çilenin ve bunca mücadelenin ardından, nihayet 10 Eylül, 1922 de, Orhangazi’miz yeniden özgürlüğüne, yeniden bağımsızlığına kavuştu. Mücadele sırasında şu iki boğaz arasını düşmana dar eden, başta rahmetli Ahmet Derviş Tarakçıoğlu ve rahmetli Refik Atay büyüklerimiz olmak üzere bütün kahramanlarımızı tekrardan saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Orhangazi’mizin kurtuluşunun 101. yıl dönümü kutlu olsun.” ifadeleriyle son verdi.

 

 

Başta Mesai Arkadaşlarım Olmak Üzere Tün Zabıtaların Kuruluş Yıldönümlerini Kutluyorum

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Zabıta Teşkilatının Kuruluşunun 197. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, Zabıta Teşkilatı Belediyelerin toplumdaki görüntüsüdür, vurgulamasını yaparak sözlerine “  zabıta teşkilatımız Cihan Devleti Osmanlıdan Genç Türkiye Cumhuriyetine miras kalan bir teşkilatımızdır. Bu yıl teşkilatın kuruluşunun 197. yıldönümünü kutluyoruz. Bu o kadar uzun bir zaman ki birçok devletin kökleri bu kadar eski değildir. Belediyeler gece gündüz ayrımı yapmadan hizmet veren kurumlardır. Gündüz bütün insanlar dışarda, bütün insanlar işinde gücündedir ama akşam olduğunda, gece olduğunda sokaklarda görev yapan çok az kurum vardır. Bunların en önemlilerinden birisi de zabıta teşkilatımızdır. Zabıta, şehrin düzeninden imara, gıdadan sokak hayvanlarına, ruhsattan fiyat ve kalite denetimine kadar, Bir insana dokunan her konuyla ilgilenir. Orhangazi Belediyesi olarak,  45 kişilik ekipten oluşan ve gerçekten gece gündüz cansiperane şekilde çalışan bir teşkilata sahibiz.” Şeklinde devam etti. Başkan Bekir Aydın mesajına “ Zabıta personelimizin, Zabıta Teşkilatımızın Kuruluşunun 197. yıl dönümü münasebetiyle kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyor, mesai arkadaşlarıma Orhangazi’mize, hemşerilerimize sundukları hizmetlerden ötürü teşekkür ediyorum.” İfadesiyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 30 Ağustos Zafer Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Bekir Aydın mesajında “Aziz Türk Milleti Kurtuluş Savaşında döktüğü kanla, al bayrağını bayrak yapmış, Büyük taarruzda bu toprakların uğruna hiç çekinmeden canını vererek Anadolu’yu vatan haline getirmiştir.” Vurgulamasını yaparak sözlerine “Birinci Dünya Savaşının ardından, Türk vatanı bölünmeye çalışılarak, Türkler Anadolu’nun küçük bir bölümüne sıkıştırılmak istenmiştir. Güya bu sayede aziz milletimin elinden bağımsızlığını da alacaklardı. Ama evlerindeki hesapları Anadolu’da tutmadı. Çünkü Türk milletinin Mustafa Kemalleri vardı. Çünkü bu topraklarda İstiklal yoksa ölüm haktır diyen Türk milleti vardı.” Cümleleriyle devam etti. Aydın açıklamasını “ 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelesi memleketin bütün köşelerinde devam ettirilmiş, başkomutanlık meydan muharebesi ile sona ermiştir. Diyerek sürdürdü. Belediye Başkanı Aydın mesajına “hemşerilerimin ve Aziz milletimin, Anadolu’yu Türkiye Cumhuriyeti yapan 30 Ağustos Zafer Bayramlarını kutluyor, öncelikle Başkomutanlık Meydan Muharebesinin Baş Komutanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün komutanlarımızı, bütün milletimizi, bütün şehitlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyorum”. İfadeleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Aydın mesajında “ Modern zamanda doğru haber alma, bilgiye ulaşma ve kendi fikrini ifade edebilme özgürlüğü, kişinin en temel hakkı olduğu kabul edilmektedir. Kamu adına gerçekleri araştırmak, doğru, gerçek ve tarafsız haberlerle kamuoyunu aydınlatmak basının görevi, demokrasinin de gereğidir.“ Vurgulamalarını yaparak“ 24 Temmuz 1908’de Türk basınında sansürün kaldırılması vesilesiyle 24 Temmuz, gazetecilik ve basın bayramı, olarak kutlanmaktadır. Basın için kullanılan güzel ve doğru bir söylem vardır. Basın dördüncü güçtür. Yani, yasama, yürütme ve yargıyla birlikte dördüncü güç. Bu durum basının önemini artırdığı gibi, omuzlarına da büyük bir görev yüklemektedir.

Teknolojinin ilerlemesiyle habercilikte 5N1K kuralı geliştirilmiştir. Artık günümüzde 6. N, yani nereden sorusu da vazgeçilmez olmuştur. Başka söylemle, haberin değeri kaynakla orantılı hale gelmiştir. Haberi veren güvenilir bir medya ya da güvenilir bir gazeteci ise, halkın itibar etmesi, inanması çok daha kolay hale gelmiştir.” Dedi. Başkan Bekir Aydın mesajını “ Gözardı edilmemesi gerekilen bir konuda, basın mensuplarının, gazetecilerin çalışma şartlarıdır. Bir gazetecinin gecesi gündüzü yoktur. Haber ne zamansa, o saat o dakika onu takip etmek zorundadır. Diğer söyleyişle, gazetecinin mesaisi haberle başlar ve haber olduğu sürece devam eder.“ İfadeleriyle sürdürdü. Aydın Basın Bayramı mesajına “ Yıllarca sorun olarak görünen, sürekli konuşulan bir başka konu da basın siyasetçi ilişkisidir. Bana göre altın çözüm, Bırakın basın görevini yapsın, bırakın siyasetçi işini yapsın, anlayışıdır. Bu vesileyle bütün muhabirlerin, bütün gazetecilerin ve bu alanda emek harcayan, alınteri döken bütün medya mensuplarının 24 Temmuz Gazetecilik ve Basın Bayramlarını kutluyor, Kendilerine, zor, bir o kadar da keyifli olduğunu tahmin ettiğim mesleklerinde başarılar diliyorum.” Cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında,“ bazı tarihler milletlerin adlarının tarihin sayfalarına bir daha asla silinemeyecek şekilde kazındığı tarihlerdir. Bu tarihler aynı zamanda milletin millet olmasını perçinleyen, dostlara güven salan, düşmanları titretip, kara kara düşündüren tarihlerdir. İşte 15 Temmuz’da tarihimizin böylesine günlerinden, böylesine kahramanlıklarından birisidir.“ Diyerek sözlerine “ 7 yıl önce, 15 Temmuz 2016’da muzaffer ordumuzun içerisine sinsice sızmış hainler, Türk halkına, Türk Hükümetine, demokrasiye ve hukuka darbe yapmak için harekete geçtiler. Planları ülkemizin stratejik noktalarına yayılmak. Hedefleri ise milletin silahlarıyla, milleti öldürme pahasına ülkeyi ele geçirmekti. Vatan hainlerinin darbe kalkışmasında maalesef yüzlerce vatan evladımızı kaybettik, binlerle ifade edebileceğimiz Vatan evladımız ise yaralandı.  Bu tarihi günün eşsiz kahramanlarını, öncelikle şehitlerimiz olmak üzere, bütün gazilerimizi şükranla, minnetle anıyorum.” İfadeleriyle devam etti. Başkan Bekir Aydın mesajını “ Evet hainler darbe hesapları yapmıştı. Evet, hainler Türkiye’yi ele geçirme hesapları yapmıştı. Ama bu hesapları tutmadı. 15 Temmuz’da tutmadığı gibi, bundan sonra da hiçbir zaman tutmayacak. Çünkü vatan hainlerinin hesapları yanlıştı. Çünkü onlar darbe yapmaya kalkıştıkları milletin, bu toprakların evlatlarının Mete’nin, Atilla’nın, Alp Arslan’ın, Osmangazi’nin, Orhangazi’nin,  Fatih’in, Yavuz’un, Atatürk’ün evlatları olduğunu unutmuşlardı.

Oysa şanlı tarihini, kahraman atalarını unutmayanlar vardı. Hem de öyle bir unutmamak ki, tanklara göğüs germeden az önce, Mete’den, Atilla’dan, Alp Arslan’dan, Osmangazi’den, Fatih’ten, Yavuzdan, Atatürk’ten el öpüp, ölmek var dönmek yok, deyip helallik istemişçesine.“ Cümleleriyle sürdürerek mesajına “15 Temmuz’dan önce, çelik mi yoksa yürek mi daha güçlü, sorusunu yöneltseydim, çoğu insan çelik derdi. İşte 15 Temmuz bunu da değiştirdi. O gece, 15 Temmuz gecesi Mehmet Akif’in İstiklal Marşında haykırdığı gibi, garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar, benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var, diyen imanlı yürekler çelik silahları ezip geçtiler. Bu vesileyle tekrardan 15 Temmuz Gecesi Şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanan, gazilik mertebesine erişen vatandaşlarımıza sağlık ve uzun ömür diliyorum. Dualarımız, minnetlerimiz ve şükranlarımız onlarla olsun.” Vurgulamalarıyla son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Kurban Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajında, Bayramlar kardeşliğin, bir ve beraber olmanın simgesidir diyerek sözlerine “ Kurban Bayramına kavuşmanın çifte huzuru içerisindeyiz. Allaha şükürler olsun ki mübarek kurban bayramına kavuştuk. Allah’a şükürler olsun ki, 6 Şubat tarihinde yaşadığımız deprem felaketinin yaralarını bir sarıyoruz.

Başta Şehit anne babalarımız, şehit ve depremzede ailelerimiz olmak üzere bütün hemşehrilerimin bayramlarını kutluyor, büyüklerimin saygıyla ellerinden, küçüklerimin sevgiyle gözlerinden öpüyorum. Şeklinde devam etti. Başkan Bekir Aydın mesajını “ dinimizde ve kültürümüzde bayramlar dostlukların, kalplere dokunmanın, biz demenin en uygun ortamıdır. Güzel Dinimiz bir Güleryüz’ün sadakadır İfadesinde bulunarak,  bir yetimin kalbini hoş etmenin cennetin anahtarı olduğunu söylemiştir. Güzel Dinimiz bayramlarda imkânı olanların ihtiyacı olanlara yardım kapılarını açmalarını önermiştir. Güzel Dinimiz yardım kapılarını açanlara sevap kapılarının açılacağını vaad etmiştir. Bizlerde bu açıklamalardan yola çıkarak büyük fırsatı İhtiyaç sahiplerine yardım için, Çocukları sevindirip, arkadaşlarımızı, dostlarımızı selamlarımızla, ziyaretlerimizle mutlu ekmek üzere, gölgelerinde büyüdüğümüz çınarlarımız olan büyüklerimizi sevgimizi göstermek adına kullanalım.“ İfadeleriyle sürdürdü.

Başkan Aydın açıklamasına “ Milletçe içerisinden geçtiğimiz zor süreç ortada. İçeride ve dışarıda vatanımızın bekasını tehdit eden unsurlar söz konusu. İnşallah Kurban Bayramı bütün düşmanlara kardeşliğimizin, birlikteliğimizin yeni bir göstergesi olsun. İnşallah Kurban Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet var etmeye kararlı olduğumuzun yeni bir ispatı olsun. Çünkü bu birliğe ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Çünkü bizler ancak bir ve beraber olarak İç ve dış kötülük odaklarının kötü emellerine karşı durabiliriz. Vurgulamalarını yaparak mesajına “Tekrardan, Başta Şehitlerimizin değerli anne babaları, Şehit ve depremzede ailelerimiz olmak üzere, bütün dostlarımın bayramlarını kutluyor, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Bu güzel günlerin hayırlara vesile olmasını diler, bütün hemşehrilerime saygılarımı sunarım. Cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin 17 Haziran Cumartesi ve 18 Haziran Pazar günü gireceği Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) öncesinde bir mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Aydın mesajında, sizler bizim umudumuzsunuz. Sizler bizim geleceğimizsiniz. Sizler bizim ufuktaki güneşimizsiniz. Vurgulamalarını yaparak sözlerini “ Sevgili evlatlarım, Cumartesi ve Pazar günleri üniversite sınavlarına gireceksiniz. Şimdiden Hepinize başarılar diliyor, gözlerinizden öpüyorum.

Elbetteki bu sınavlar önemli ama bu kadar uzun ve bol seçenekli bir hayatta her şey değildir. Sizler kafanız rahat bir şekilde sınavlarınıza girin, elinizden geleni yapın ondan sonra da yazın keyfini çıkartın.“ Diyerek sürdürdü.   Başkan Bekir Aydın mesajına “Sevgili evlatlarım, Bana göre hayatta başarılı olmanın en büyük göstergesi iyi bir insan olmaktır. Bu başta kendiniz için, devletimiz ve milletimiz için ve aileniz için çok önemlidir. Unutmayın ki, İyi bir doktor, iyi bir mühendis, iyi bir teknisyen, iyi bir şoför velhasılı, o mesleğin adı her neyse onun en iyisi olabilmek için, öncelikle iyi bir insan olmak gerekir.“ İfadeleriyle devam etti. Aydın açıklamasına “Sevgili evlatlarım, hafta sonu ter dökeceğiniz sınavlarınızda tekrardan başarılar diliyor, Cumartesi ve Pazar günleri sizleri okullarınıza götürmek için saat 6:30’da Otobüs Terminalimizden ücretsiz olarak hareket edecek araçlarımızı hatırlatmak İstiyorum. İnşallah uğurlamak için ben de orada olacağım.  Hepinizi Şimdiden tebrik ediyor, gözlerinizden öpüyorum. Cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Aydın mesajında, Bizim için gençlerimize hizmet etmek her şeyin önündedir. Bize göre gençlerimiz bu milletin, bu Devletin geleceğinin omurgasıdır, vurgulamalarını yaptı.   Belediye Başkanı Aydın“ Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları 19 Mayıs 1919’da Bir Devletin kopartılmaya çalışılmış köklerini yeniden yeşertmek için Samsun’a çıkmıştır. O inançlı insanlar inançlı Türk halkıyla omuz omuza vererek bugünkü dünyanın en güçlü devletlerinden birisi olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmışlardır. Yalnızca bu kadarda değil, O kahramanlar Genç Cumhuriyeti gençlerle anlamlandırarak 19 Mayıs’ı Gençlik ve Spor Bayramı ilan etmişlerdir.

Başta 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan, milletine Önder olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  onun liderliğinde kutsal mücadeleyi, istiklal harbini başlatan bütün şehitlerimizi, gazilerimizi ve kahramanlarımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum.“ diyerek sözlerine “ Cumhurbaşkanımız, Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan her zaman gençlere özel bir önem vermiştir. Bunun En önemli göstergesi seçme ve seçilme yaşının 18’e indirilmesidir. Bu sayededir ki Türkiye büyük millet meclisinde yirmili yaşlarda birçok milletvekilimiz halkımıza hizmet etme fırsatı bulmuştur.

Bizlerde Orhangazi Belediyesi olarak gençlerimizle ilgili birçok çalışma yaptık. Özellikle kültürel çalışmalarımız ve spor yatırımlarımızla her zaman gençlerimizin yanında olduk. Gençlik ve kültür merkezimiz, birçok spor sahası,  kısa sürede yapımı bitecek olan üç adet tenis kortumuz bu çalışmaların başında gelmektedir. Dokuz gün önce Orhangazi gençlik festivalimiz, GaziFest İle gençlerle bir araya geldik. Üstelik güya siyaset yaptığını zanneden bazı siyasetçilerin saçma sapan sebeplerle önlemeye çalışmalarına rağmen. Ben o siyasetçilerin davranışlarını gençlerimizin takdirlerine bırakıyorum. İnşallah önümüzdeki aylarda gençlerimizle ilgili çalışmalarımızı ve yatırımlarımızı sürdüreceğiz.“ Cümleleriyle devam etti.  Başkan Aydın mesajına “ Gençlerin ve kendini her zaman genç hissedenlerin, 19 Mayıs Atatürk’ü anma, Gençlik ve Spor Bayramlarını kutluyor, tekrardan, bu mücadeleyi veren, bu Ülkeyi yeniden bize Devlet yapan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün silah arkadaşlarını, Şehitlerimizi, Gazilerimizi, Kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum.“ İfadeleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Belediye Başkan Aydın mesajında, eğer şehrin, binaların fiziksel engellerini, eğer beyinlerdeki ön yargıları yok edebilirsek ortada engellilik kalmaz, diyerek sözlerine“ 10-16 Mayıs tarihleri arası, dünyada ve ülkemizde engelliler haftası olarak düzenlenmiştir. Bu haftanın amacı, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmek, onların sorunlarını çözmek için adım atmaktır. Elbette ki bu bir hafta da anlamlı ve önemlidir fakat bizim gayemiz, bütün yıl boyunca, hatta bir daha geri dönülmeksizin engelli dostlarımızın sorunlarını ortadan kaldırmaktır.

21 yıldır aralıksız devam eden AK PARTİ döneminde, özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve talimatlarıyla engelliler ve engellilik konusunda Cumhuriyet tarihinde görülmemiş çalışmalar yapıldı. Engellilerle ilgili şartlar inşallah çok daha iyi hale getirilecektir.” Vurgulamalarıyla devam etti. Başkan Aydın açıklamasını “bir şehir engelliler tarafından yaşanabilir bulunuyorsa, ancak o zaman gerçekten yaşanabilirdir. Ülkemizin nüfusunun %12’si engellidir. İki yakınla birlikte hesaplandığında oran %36’ya yükseliyor. Yani toplumumuzun üçte birine. Bu nedenle toplumun üçte biri mutlu değilse, huzurlu değilse o toplumun gelişmişliğinden, yaşam kalitesinden söz edemeyiz. Bizlerde Bu bilinçle davranıp Güzel Orhangazi’mizi her yönüyle engelsiz erişime daha uygun hale getirmek için çalışıyoruz.

Engelli kardeşlerimiz açısından erişim el betteki önemlidir. Fakat onlar için daha önemli olan toplumdaki önyargıyı kırmaktır. Engelli birey dendiğinde maalesef toplumumuzun bir bölümünün aklına, çoğu şeyi yapamayan, başarısız insanlar geliyor. Bu o kadar yanlış bir algıdır ki, biraz çevremize baktığımızda.  Biraz birbirimizi tanımaya çalıştığımızda şunu görüyoruz. Başarılara imza atmak için engelli olmak asla engel değildir. “İfadeleriyle sürdürerek mesajına “ bizlerde yalnızca bir gün değil 365 gün çalışıp altyapıdan sosyal etkinliklere, farkındalık oluşturmaktan diğer gerekli bütün konulara kadar elimizden gelen her şeyi yapıp,  engelli dostlarımıza daha güzel bir Orhangazi sunmak için uğraşıyoruz.

Bu vesile ile tüm engelli hemşehrilerimi sevgiyle, muhabbetle selamlıyor, engelliler haftasının hayırlara vesile olmasını diliyorum. “Cümleleriyle son verdi.

 

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Ramazan Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında “ 6 Şubat tarihinde yaşadığımız Kahramanmaraş merkezli depremler dolayısıyla bu Ramazan Bayramınıza hüzünlü giriyoruz. Depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyorum.” diyerek sözlerine “ buruk, üzüntülü olsa da 11 Ayın Sultanı,  evlerin bereketi Ramazan ayını geride bırakarak, Ramazan’ın tacı, ibadetin ve sabrın mükâfatı Ramazan Bayramına kavuşuyoruz.

Bayramlar kardeşliğin, dostluğun, birlik ve beraberliğin adıdır. Bayramlar güzelliklerin, kalplere dokunmanın, ben değil biz demenin yeridir. Bir güler yüzü sadaka, bir yetimin başını okşamayı cennet anahtarı kabul eden dinimiz bayramları bereket,  aynı zamanda da fırsat kapısı olarak sunmuştur. Bu büyük fırsatta çocukları sevindirip, arkadaşlarımızı, dostlarımızı selamlarımızla, ziyaretlerimizle mutlu edip, baş taçlarımız büyüklerimize de sevgimizi gösterme fırsatı olarak kullanalım.” Şeklinde devam etti. Belediye Başkanı Aydın mesajını ülkemizin içerisinden geçtiği süreç ortada. 6 Şubat‘ta belki de yüz yılın felaketini yaşadık. Bu nedenle şu an devletimiz bütün unsurlarıyla deprem bölgesinde. Yaraları sarmak için cansiperane uğraşıyorlar.  Kalbimiz, bütün dualarımız onlarla birlikte. İnşallah Ramazan Bayramı kardeşliğimizin, birlikteliğimizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet var olacağının nişanesi olsun. Cümleleriyle sürdürdü.” Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajına “ başta şehitlerimizin anne ve babaları ve depremzede anne ve babalarımız olmak üzere, bütün dostlarımın bayramlarını kutluyor, büyüklerimin evlerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyor, bu müstesna günlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum.“ İfadeleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın yaklaşan Anneler Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, kelimelerin ne kadar da yetersiz olduğunu en çok annelerimizi anlatırken fark ediyorum, diyerek sözlerine“ Anne olmak kuşkusuz dünyanın en büyük, en kıymetli makamıdır. Onlar karşılıksız sevginin ve büyük fedakârlıkların kaynağı, Bu nedenle de evlatlarını hayatlarının öznesi yapan insanlardır.  Ayrıca ilk öğretmenimiz olmaları nedeniyle sadece biz evlatlarını değil tüm toplumu yetiştirirler. Bir anne bu yüzden tüm dünyayı değiştirebilir.

14 Mayıs Anneler Günü. Elbetteki yalnızca anneler gününde değil.  Her zaman annelerimize sevgimizi ifade etmeliyiz fakat böyle günler biraz daha farklı günler halini alıyor.“ cümleleriyle devam etti. Başkan Aydın mesajına “ Bu vesileyle başta şehit anneleri ve depremzede anneler annelerimiz olmak üzere, sevgili annemin, değerli eşimin ve bütün annelerin anneler günlerini kutluyor. Onlara sağlık, mutluluk ve uzun ömür temenni ediyorum. Allah onları başımızdan eksik etmesin.“ İfadeleriyle son verdi.

 

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Ramazan ayı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, 11 ayın sultanı Ramazan gönüllerin gönüllere yaklaştığı, kardeşliğin, dostluğun pekiştiği bir aydır, diyerek sözlerine “ ilk teravimizi kılarak, ilk sahurumuzu yaparak 11 ayın sultanı mübarek Ramazan ayının ilk orucunu tutacağız. Ramazan’ın bütün İslam âlemine, bütün Türk milletine ve değerli hemşerilerime hayırlı olmasını diliyorum.“ Şeklinde devam etti. Başkan Bekir Aydın mesajını”

Millet olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Büyük bir deprem felaketi yaşadık. Bu büyük deprem bizlere şunu gösterdi, Türk milleti gerçekten çok büyük bir millettir. Bütün millet olarak, tek vücut, tek kalp haline gelip depremzede vatandaşlarımız için uğraştık,  depremzede vatandaşlarımız için nefes almaya çalıştık. Allah Türk milletine bir daha felaket yaşatmasın inşallah. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifa diliyorum.“ İfadeleriyle sürdürdü.

Belediye Başkanı Bekir Aydın açıklamasına “ Ramazan ayı ibadetlerimizi en yoğun yaşadığımız aydır. Bu ay ayrıca gönüller gönüllere daha fazla yaklaşır. Maddi ve manevi ibadetlerimizi yerine getirirken dualarımızla ve maddi imkânlarımızla mazlumların, mağdurların daha fazla yanında olalım. Çünkü Allah elleri semaya açılanları sever. Çünkü Allah zor durumlarında mağdurun, mazlumun yanında olanı sever. Tekrardan mübarek Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını diler, saygı ve sevgilerimi sunarım. Cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Çanakkale Zaferinin 108. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajında, Çanakkale Savaşı Bizim Gururumuzdur. Diyerek mesajına“ Bazı Milletler Tarihi Yazar. Bazı milletlerde canını ortaya koyarak tarih yazar. İşte mensubu olmaktan gurur duyduğumuz, cesareti dillere destan Türk milleti de tarih yazan en büyük millettir.“ İfadeleriyle devam etti. Başkan Aydın sözlerini “ Kahraman Türk milleti Orta Asya coğrafyasında, Selçuklu ve Osmanlı topraklarında tarih yazdı ve günümüzde de kendisine görev verilen her yerde tarih yazmaya devam ediyor.

Tarihimiz boyunca Kahraman milletimizin bütün zaferleri gerçekten çok önemlidir.

Her biri diğerinden büyük ve dünya açısından da ayrı bir yere sahiptir. Çanakkale Savaşı da milli kahramanlıklarımızın en önde gelenlerindendir. Çanakkale Savaşında yedi düele topunuz, topunuzla tüfeğinizle gelin dedik. Onlarında topu, toplarıyla tüfekleriyle geldiler.  Karşılarında kahraman Türk askerini, Türklerin kahramanlıklarını görünce, Çanakkale geçilmez deyip toplarından tüfeklerinden kalanlarını alıp gerisingeri kaçtılar.“ Şeklinde sürdürdü.

Belediye başkanı Bekir Aydın açıklamasına“ Çanakkale Zaferinin günümüze bıraktığı büyük bir delil de, Osmanlı imparatorluğu sınırlarındaki milletlerin sahip oldukları vatan sevgisi, devlet sevgisi ve vatan için birliktelik hakkındadır. Bunu Çanakkale’ye gidip oradaki şehitlikleri gezdiğimizde kahramanlarımızın mezar taşlarına yazılmış memleket isimlerinden Çok rahatlıkla görebiliyoruz. Bize bu zaferi yaşatan başta Anafartalar ve Kurtuluş Savaşı kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan için canını veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Aziz Türk milleti olarak yolumuz açık zaferlerimiz daim olsun.“ cümleleriyle son verdi.

Başta Şehit Annelerimiz ve Depremzede Annelerimiz Olmak Üzere Bütün Kadınlarımızın Kadınlar Günlerini Kutluyorum.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, kadınlarımız toplumumuzun çimentosudur, ifadesinde bulunarak sözlerine “ seçeceğim cümleler ne kadar güzel olursa olsun, kadınlarımızı, Türk Kadınlarını yeterince anlatamayacağını düşünüyorum. Çünkü kadınlar, yalnızca insanların değil insanlığın velinimetidir. Onlar ilk ve öğrettikleri nesiller boyunca taşınan öğretmenlerimizdir. Kadınlar işyerlerinin yalnızca çalışanı değil, ortamın düzeni, kalitesi ve adeta temel direğidir. Çevremize baktığımızda insan odaklı, özellikle çocuklarımızla ilgili, canlı odaklı, hayvanları ve doğayı koruyan, çevre odaklı, geri dönüşümden, çevreyi koruyan birçok sivil toplum örgütlerinin çalışanlarının neredeyse tamamına yakını, gündüz işlerinde çalışırken akşamları da eviyle ailesiyle ilgilenmek zorunda kalan sevgili kadınlarımızdır. O halde, kadınlarımızın insanlığın velinimeti, yalnızca insanların değil aynı zamanda dünyanın da hanımları olduklarını söylemek çok doğru bir söylemdir.” İfadeleriyle devam etti. Başkan Aydın mesajını “ kadınlarımız toplumumuz için bu kadar önemliyken maalesef toplumda gerektiği yeri alamamaktadırlar. Siyasetten iş hayatına, hukuktan sosyal normlara kadar birçok alanda olmamız gereken yerde değiliz. Bu konuda hepimize, bütün topluma iş düşüyor.  Kadınlarımızın hak ettikleri ama yeterince alamadığı haklar için el ele vererek hep birlikte mücadele etmeliyiz.” Diyerek sürdürdü. Belediye başkanı Aydın mesajına “ bugünün tam açılımı, 8 Mart Dünya Çalışan Kadınlar Günüdür. Buna benim bir itirazım var. Çünkü çalışmayan kadın yoktur. İster iş hayatında olsun, ister ev kadını olsun, ister emekli olsun ister köyde, ister kentte yaşasın, kadınlarımızın tamamı çalışıyor. Hem de tam gün olarak. Öncelikle şehit anneleri annelerimiz, depremzede annelerimiz ve hayatında çok büyük yerleri olan, değerli annem, kıymetli eşim ve sevgili kızım olmak üzere, bütün kadınlarımızın kadınlar günlerini kutluyor, saygılarımı sevgilerimi ve minnetlerimi sunuyorum. “Cümleleriyle son verdi.

İçinden Geçtiğimiz Bu Önemli Günlerde Miraç Kandili Bizleri Birbirimize Çok Daha Yaklaştıracaktır. Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Miraç Kandili nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Aydın yayınladığı mesajında, millet olarak çok zor günlerden geçiyoruz. Miraç Kandili bizleri birbirimize çok daha fazla yakın olabilmek için bir vesiledir diyerek mesajına “Rahmet, Bereket ve Mağfiret Ayı olan 3 Ayların feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir. Kültürümüzde kandiller beraberliğin, Barış ve Dayanışmanın öne çıktığı en önemli günlerdir. Kahramanmaraş merkezli yaşadığımız büyük deprem felaketi Miraç Kandilini çok daha önemli kılmaktadır. Yardıma muhtaçlara el uzatmak, ihtiyaç sahibi olan herkese destek olmak ve paylaşmak, böyle özel günlerde daha da bir önem kazanır. İnşallah Miraç Kandili depremzede vatandaşlarımıza daha yakın olabilmek için bir neden olacaktır.“ Şeklinde devam etti. Başkan Aydın sözlerini “Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’in önce Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksa’ya, oradan da Allah’ın sonsuz kudret ve ayetlerini müşahede etmek için semaya yaptığı mukaddes ve manevi bir yolculuktur. Hz. Muhammed’in (SAV) Miraca yükselerek Rabbimize vasıl olması gibi, bizlerin de gönül miracımız ile bağışlanmaya vasıl olmayı yüce Mevla’m nasip etsin. Bu tür gecelere mahsus ibadetler yoktur. Nefis muhasebesi vardır. Kazaya kalan namazlarımız varsa onları kılabiliriz nafile namazlarımızı kılabiliriz, Kuran-ı Kerim okuyabiliriz her türlü ibadette bulunabiliriz. Bu türlü geceler bizlere birer ikramdır.

Bununla birlikte “Denizlerin köpüğü kadar günah olsa affedilir” müjdesinin bulunduğu Tespih Namazı kılınması, tövbe ve duaların kabul edileceğine inanılan bu gecede bol bol tövbe ve dua edelim. Cümleleriyle sürdürdü. Belediye Başkanı Bekir Aydın Kandil mesajına “  Miraç kötülükten iyiliğe, çirkinlikten güzelliğe, cimrilikten cömertliğe nefretten sevgiye, dağınıklıktan birliğe ulaşmayı başarmaktır. Bu mübarek gecede özünde her türlü kötülükten arınma, insanlığın yararına değerler üretme, fedakârlık, paylaşma, sorumluluk ve ilahi emirlere teslimiyet göstererek yüce mertebelere erişmek vardır. Sevgili Peygamberimizin, Yaradan’ın huzuruna yükseldiği bu günde tüm İslam Âleminin ve Tüm Orhangazili hemşehrilerimizin Mübarek Miraç Kandilini kutluyor, deprem bölgesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı kardeşlerimize de acil şifa diliyorum.“ İfadeleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Regaib Kandili ve 3 Ayların başlangıcı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Belediye Başkanı Aydın, “ Bugün üç ayların habercisi Regaib Kandili. Bu mübarek ayların tüm İslam âlemine hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim. Müslümanlar için rahmet, bereket ve mağfiret ayları olan üç aylara kavuşmanın mutluluğu İçerisindeyiz. Üç ayların da başlangıcı olan Regaib Kandili, insanoğlu için manevi bir fırsattır. Diyerek mesajına “Regaib Kandili aynı zamanda mübarek Ramazan ayınında müjdecisidir. İnsanlarımızın Yaradan’a daha derin bir şükür imkânı bulacağı bu özel gecede, muhabbetin, sohbetin kaynaşmanın artmasını diliyorum.

Böylesine mana yüklü, manevi duyguların doruğa ulaştığı, insanların kalplerini birbirine yaklaştıran, komşuluk, akrabalık, kardeşlik ve dayanışma duygularını artıran, ruh dünyalarının aydınlanmasına vesile olan çok özel gecelerdir.“ İfadeleriyle devam etti. Belediye başkanı Bekir Aydın mesajına “mübarek üç ayların müjdecisi olan Regaib Kandilinin ’de bu anlamda toplum hayatımızda çok özel bir önemi ve vazgeçilmez bir yeri vardır. Bağışlama ve fırsat ayları olan üç aylar içerisinde kandillerimizi özüne yakışır bir şekilde idrak etmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle Tüm hemşerilerimin ve İslam âleminin mübarek üç aylarını ve Regaip Kandilini en içten dileklerimle kutluyor, Ülkemize, Milletimize ve tüm Dünyaya barış ve huzur getirmesini diliyorum.“ cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Mesajında Basının halkın doğru haber almasının, bilgiye ulaşmasının en yaygın aracı, olduğunu vurgulayan Başkan Aydın sözlerini “ Günümüzde yani, modern zamanda doğru haber alma, bilgiye ulaşma ve kendi fikrini İfade edebilme özgürlüğü, kişinin en temel hakkı olduğu kabul ediliyor. Kamu adına gerçekleri araştırma, doğru, gerçek ve tarafsız haberlerle kamuoyunu aydınlatma basının görevi, demokrasinin de vazgeçilmez gereğidir.“ Şeklinde sürdürdü. Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajına”  Ocak 1961 de kabul edilen ve basın çalışanlarına bazı haklar ve yasal güvence sağlayan 212 sayılı kanun adlı düzenlemenin resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. Söz konusu 212 sayılı yasayla iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının konulması  gibi gazetecilerin yasal ve sosyal haklarını düzenleyen yeni uygulamalar basın hayatına girmiştir. Basın için kullanılan güzel ve doğru bir söylem vardır. Basın 4. güçtür. Yani, yasama, yürütme ve yargıyla birlikte 4. güç. Bu durum basının önemini artırdığı gibi, omuzlarına da büyük bir yük yüklüyor. Bana göre günümüzde, özellikle de teknolojinin ilerlemesiyle gerçek basının ve gerçek gazetecinin önemi ve sorumlulukları katlarca artmıştır. Habercilikte olmazsa olmaz 5N1K kuralı vardır. Artık günümüzde 6. N, yani nereden sorusu da vazgeçilmez olmuştur. Başka söylemle, haberin değeri kaynakla orantılı hale gelmiştir. Haberi veren güvenilir bir medya ya da güvenilir bir gazeteci ise, halkın itibar etmesi, inanması çok daha kolaylaşmıştır. “ İfadeleriyle devam eden Orhangazi Belediye Başkanı Aydın açıklamasına “ Yıllarca sorun olarak görünen, sürekli konuşulan bir başka konuda basın siyasetçi ilişkisidir. Bana göre altın çözüm şudur. Bırakın basın görevini yapsın, bırakın siyasetçi işini yapsın.

Bu vesileyle bütün muhabirlerin, bütün gazetecilerin, bu alanda emeği olan bütün medya mensuplarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günlerini kutluyor, Kendilerine, zor, bir o kadar da keyifli olduğunu tahmin ettiğim mesleklerinde başarılar diliyorum.” cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesi ile bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında “ Dünyanın gelmiş geçmiş en önemli mesleği öğretmenliktir. Çünkü odaklaştığı konu yalnızca insan olan, yalnızca çocuklarımız olan başka bir meslek yoktur. Sizler küçücük evlatlarımızı alıp ondan Ülkemiz için meslek erbabı, doktorlar, mühendisler, Öğretmenler yetiştiriyorsunuz, Ülkemizi yöneten Cumhurbaşkanları yetiştiriyorsunuz.“ Diyerek sözlerini“ Yapılmış zor ve önemli konu dendiğinde akla ilk gelenlerden birisi atomu parçalamaktır. İşte o atomu parçalayanları bile yetiştiren siz değerli öğretmenlerimizsiniz. O nedenle sizlerin bu ülke için yaptıklarının, bu ülke için ortaya koyduklarının değeri biçilemez ve karşılığı yoktur.“ Şeklinde sürdürdü. Başkan Aydın mesajına “ Çok değil 20-25 yıl önce Öğrencileri sınıflandırmaya kalktığımızda birkaç gruplamayla sınıflandırılabiliyordu. Ama şimdi, teknolojinin ve hayat şartlarının değişmesi ile kısaca zamanın değişmesiyle çok daha zorlanmanız söz konusu. Örneğin, 20-25 yıl önce olmayan bilgisayar ya da telefon bağımlılığı günümüzde birçok çocuğumuz da görülen ve eğitimi olumsuz yönde etkileyen ciddi bir sorundur. Veya çok küçük yaştaki çocuklarda dahi görülebilen akran zorbalığı artık önemli bir problemdir. Özetlersem günümüzde farklı ve daha çok ilgilenilmesi gerekilen öğrenci grupları ortaya çıkmıştır. İşte bunlar ve bunlara benzer nedenlerden dolayı omuzlarınızdaki yük çok daha fazlalaşmıştır. Buna rağmen şundan eminim ki, siz mesleğini seven idealist öğretmenlerimiz üstat Neşet Ertaş’ın dediği gibi, aşk ile çalışan yorulmazmış, misali üst düzey bir görev bilincine sahipsiniz.“ İfadeleriyle devam etti. Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajına“ Halen eksiklikler olmasına rağmen Ak Parti hükümetleri eğitimdeki birçok sorunu çözmüştür. Benim en çok önemsediğim okulların açıldığı ilk gün çocuklarımızın ders kitaplarını sıralarında bulmalarıdır. O çocuklarımızın yüzlerini gördüğümde inanın ben de çok mutlu oluyorum. Başarılı bir uygulamada, derslik sayısının hem ülkemizde hem de Orhangazi’mizde eskisi ile kıyaslanamayacak oranda arttırılmasıdır. Başta benim öğretmenlerim olmak üzere bütün öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyor, saygı, sevgi ve minnetlerimi sunuyorum.“ Cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 10 Kasım Atatürk’ün vefatının 84. yıl dönümü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında“ Bazı milletler vardır ki lidersizlikten perişan olmuşlar, ya kendi içlerindeki emperyalistlerin uşakları tarafından ya da bizzat emperyalistler tarafından sömürülmüşlerdir. Bazı milletler de vardır zorda kaldıklarında, ihtiyaç duyduklarında liderlerini, orada hazır bekliyormuş gibi bağırlarından çıkartmışlardır. İşte Türk Milleti de tam da böyle bir millettir.“ Vurgusunu yaparak sözlerine “ Türk Milleti Tarih boyunca ne zaman ihtiyaç olmuşsa, bağırlarından çıkarttıkları liderlerinin peşine düşerek gerektiğinde vatanlarını korumuşlar, gerektiğinde ise vatanlarını kurtarmışlardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk de, böyle bir zamanda milletinin bağrından çıkmış ve Türk Milletini arkasına alarak, İşgalcileri püskürtmüş ve Anadolu’yu yeniden Türklere vatan yapmıştır. Bugün tam 84 yıl önce aramızdan ayrılan atamız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyoruz. Sadece bir asker olarak değil, bir devlet adamı olarak da Ülkesi için, adeta kanının son damlasına kadar mücadele eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, zamanının da Dünya çapındaki devlet adamlarından, liderlerinden birisi olmuştur.“ Cümleleriyle devam etti. Başkan Aydın“ Benim Ülkemde hep Atatürk’ü anlamaktan söz edilir. Evet, bu çok önemlidir. Atatürk’ü daha iyi anlamanın yolunun, Atatürk’ü daha iyi anlatmaktan geçtiğine inanıyorum. Atatürk şekil değil fen demiştir. Hatta eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse bilimi seçin, Öğüdünü vermiştir. İşte böylesine kendine güvenen, fikirlerine güvenen bir lideri anlatmak için de, kalıplar değil İlim öne çıkartılmalıdır.

Kurtuluş Savaşımızın lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Atamız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk,  Gençler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır, Türk Milletinin karakteri yüksektir. Türk Milleti Çalışkandır. Türk Milleti zekidir, deyip Türkiye Cumhuriyetini Türk Milletine emanet etmiştir. Bizlerde, Türk gençleri, Türk Milleti olarak Türkiye Cumhuriyetini Sonsuza dek kanımızla, canımızla korumak üzere emanet aldık. Atamızın Emanetini dâhili bedbahtlara karşı koruduk.  Atamızın emanetini harici bedbahtlar olarak gösterdiği düşmanlarımıza karşı koruduk. Diyerek mesajına, “ Atamızın aramızdan ayrılışının 84. Yıldönümü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk Ve Kurtuluş Savaşı Kahramanları olmak üzere, Bu memleket için kanını dökmüş, canını vermiş, emeğini harcamış bütün ecdadımızı Allah’tan rahmet diliyor, bizim için, Türk Milleti için yaptıklarından ötürü şükranlarımı sunuyorum.“ İfadeleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye başkanı Bekir Aydın Kızılay haftası vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında “ Gerektiğinde kanımız canımız, gerektiğinde aşımız barınağımız olan Türk Kızılay’ı, tarihten bugüne sürdürdüğümüz dayanışma kültürümüzün, biz demenin ve vakıf geleneğimizin en anlamlı tezahürlerinden birisidir.“ Diyerek sözlerine “ Yalnızca sınırlarımız içerisinde değil Türk Kızılay’ımız Irk, din, dil gözetmeksizin dünyanın farklı coğrafyalarındaki afetzedelerin, muhtaçların, yoksulların yardımına koşmaktadır. Türk Kızılay’ı bu özelliğiyle milletimizin vicdanını, hoşgörüsünü hakkıyla temsil etmektedir. Dünyanın bütün kıtalarında aktif görev üstlenen Türk Kızılay’ı, tüm operasyonlarında ihtiyaç sahiplerinin ve korunmasız insanların yüzünü güldürürken özverili ve etkili bir şekilde yürüttüğü sınır tanımayan faaliyetleriyle gurur verici başarılara imza atmaktadır.“ Şeklinde sürdürdü. Başkan Aydın mesajına “ Bu inançla gözbebeğimiz, gururumuz bizim ve dünyanın kara gün dostu Kızılay’ımızın bütün mensuplarının, Kızılay Haftası’nı kutluyor, Dünyanın dört bir yanında büyük bir özveriyle çalışan Türk Kızılay’ı gönüllülerine şükranlarımı sunuyor, Çalışmalarında başarılar diliyorum..“ İfadeleriyle son verdi.

Cumhuriyet Bayramı Cumhurun Gerektiğinde Neler Yapabileceğinin Göstergesidir.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında“ Yakın olarak adlandırabileceğimiz dünya tarihinde milletlerin imza attığı en büyük kahramanlık, en büyük destan kuşkusuz kurtuluş savaşımızdır. 29 Ekim 1923de, bu kahramanlığımızın, bu destanımızın mükâfatıdır. Çünkü 29 Ekim 1923’te adını halktan, yani Cumhurdan alan Cumhuriyet ilan edilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti devlet olarak resmen kurulmuştur.“ Diyerek sözlerini“ 19 Mayıs 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan milli mücadelemiz, cephelerde göğüs göğüse Kurtuluş Savaşımızla devam etmiş, 9 Eylül 1922 yılında düşmanın İzmir’den denize dökülmesiyle, silahlı mücadele boyutu sona ermiştir. Ardından masa başında süren mücadele nihayetinde genç Devletimizin resmen kuruluşuyla, Başka söylemle Cumhuriyetin ilanı ile sona ermiştir.“ Şeklinde sürdürdü. Başkan Aydın mesajına  “Kurtuluş Savaşı’nın Kahramanlıktan öte bir başka özelliği daha vardır. Söz konusu kahramanlıkların sahibi, Önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde, Türk halkıdır. Bir düşünün, kadınıyla erkeğiyle, genciyle yaşlısıyla halkın tamamı cephede. İşte böyle bir mücadelenin ardından, sivil halkın böylesine içinde olduğu bir savaşın ardından kurulan devletin yönetim şekli de ancak ve ancak halkın, yani Cumhurun adını taşıyan bir yönetim şekli olabilirdi. Bunu gören, bunu anlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları da, devletin yönetimini kurtuluş Savaşı’nın kahramanları Cumhura emanet ederek,  29 Ekim 1923’te cumhuriyeti ilan etmiştir.“ İfadeleriyle devam etti. Belediye Başkanı Bekir Aydın açıklamasına “ Kurtuluş Savaşında Türk halkı deyimin tam anlamıyla yedi düveli karşısına alarak Mücadele etmiş ve başarıya ulaşmıştır. Şanlı tarihimize baktığımda şunu gururla söyleyebiliyorum. Kahramanlık bizim karakterimizdir. Kahramanlık Türk Milletinin karakteridir. Kahramanlık karakteri olan bütün milletimin ve değerli hemşehrilerimin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kurtuluş Savaşı kahramanlarımıza, tarihin herhangi bir evresinde hayatını bu millet için kaybetmiş bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. “ Cümleleriyle son verdi.

Muhalefet İlçe Başkanı Sn. İsmail Kaya’nın, 6 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen Ekim ayı Belediye Meclis Toplantısında, doğal olarak Kendi partisinden Meclis Üyelerinin de bulunduğu bir ortamda, üstelik Orhangazi Belediyesinin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan bir olayı kamuoyuna çarpıtarak aktarması nedeniyle, hemşehrilerimizi doğru şekilde bilgilendirme düşüncesiyle aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyduk.

6 Ekim Perşembe günü yapılan Ekim Ayı Meclis Toplantısında Muhalefet Sn. Meclis Üyesinin İlçemizde faaliyet gösteren servis araçlarının trafiği yoğunlaştırması nedeniyle durak değişikliklerini de kapsayan düzenlemelerin görüşülmesi için verdikleri teklif meclis üyelerimiz tarafından oy birliğiyle uygun görülüp "Ulaştırma Komisyonuna" havale edilmiştir. Söz konusu teklif verildiği sırada ve ardından iki kez konu açılmasının sonrasında şahsım tarafından toplam üç kez, 10 Ekim Pazartesi günü saat 9:30’da teklifle ilgili ve genel trafik sorunları konusunda bir toplantının zaten planlandığı, bütün meclis üyelerinin davetli olduğu belirtilmiştir. Buna rağmen yaşananlar Sn. İsmail Kaya tarafından bağlamından kopartılıp, 10 Ekim Pazartesi günü saat 09:00’da önceden planlanan toplantının kendi teklifleri sonucunda kararlaştırılmış gibi gösterilerek hemşerilerimiz yanıltılmaya kalkılmıştır.

Parti içi iletişimsizlikten, siyaset bilmezlikten ya da art niyetten kaynaklandığını düşündüğümüz bu davranışın siyasi etik yoksunu olduğuna inanıyor, olayın değerlendirilmesini saygıdeğer hemşehrilerimizin takdirlerine bırakıyoruz.

 

Bekir Aydın Orhangazi Belediye Başkanı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında “ Âlemlere rahmet, Gönüllere huzur olarak gönderilen yol göstericimiz, Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (SAV) varlıklarıyla dünyayı Nurlandırmalarının yıl dönümünü idrak ediyoruz. Bu mübarek gün vesilesiyle ona salat ve selam etmenin, onun ümmeti olmanın gururunu,  heyecanını ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İnancımıza göre tüm kâinat Peygamber Efendimizin (SAV) yüzü suyu hürmetine yaratılmıştır. Mevlid Kandili de bu inancı tazelediğimiz, Peygamber Efendimizin (SAV) yaşantısını daha iyi idrak ettiğimiz, bilhassa onun sünnetine daha çok özen gösterdiğimiz çok özel ve kıymetli bir zaman dilimidir.

Bizler, Her zaman, Dünya ve ahiret mutluluğu için Mevlid Kandili vesilesiyle sevgi, merhamet, hoşgörü ve güvenin eşsiz timsali olan, Muhammed-ül Emin olarak anılan Hz. Peygamberimizin (SAV) güzel ahlakını, kardeşlik hukukunu, adalet anlayışını tekrar hatırlamalıyız. Özellikle iç ve dış düşmanların daha görünür olduğu bugünlerde birlik ve beraberliğimizin güçlenmesi için daha çok özveri ve gayret göstermeliyiz. Rabbim bizleri Hz. Muhammed’in (SAV) barış, sevgi ve şefkat rotasından ayırmasın, Rabbim bizlere onun nurundan nurlanmayı nasip etsin. Kalplerimizi kötü yola döndürmesin, sıratı müstakim üzere sabit kılsın.

Bu duygulularla Mevlid Kandil’inin Orhangazi’mize, cennet vatanımıza ve tüm İslam âlemine birlik, beraberlik ve huzur getirmesini Yüce Mevlâ’dan niyaz ediyor, tüm hemşerilerimin, tüm İslâm Âleminin Mevlid Kandil’ini tebrik ediyorum.“ İfadelerine yer verdi.

 

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 19 Eylül Gaziler günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında“ Boydan boya şanlı Türk coğrafyası, Edirne’den Kars’a Anadolu Toprakları devletler, medeniyetler yetiştirmiştir. Bu topraklar aynı zamanda kadınıyla erkeğiyle Yiğit yetiştirmiştir, Kahraman yetiştirmiştir. Günlerini kutladığımız gazilerimiz de, Türk coğrafyasının, Anadolu topraklarının yetiştirdiği yiğitleridir kahramanlarıdır. Değerli yiğitlerimizin, değerli kahramanlarımızın, değerli gazilerimizin gaziler günlerini kutluyorum. Gazilerimiz milletimizin yaşayan milli kahramanlık hafızasıdır. Gazilerimiz, bu vatan için seve seve canını vermiş Şehitlerimizin, omuz omuza birlikte çarpıştıkları silah arkadaşlarıdır. Gazilerimiz bizlere şehitlerimizin emanetidir. Bu nedenle, şehit olmuş vatan evlatlarımızın ruhlarını huzurlu kılmanın, onlara minnetimizi göstermenin Bir yolunun da, gazilerimize verdiğimiz önem, sevgi ve saygıdan geçtiğini düşünüyorum. Diyerek sözlerine “

100 yıl önce Anadolu’da Büyük bir kahramanlık destanı yazıldı. Bu Kahramanlık destanı, elbetteki diğer milletlerin gıpta ile baktığı Kurtuluş Savaşımızdır. Hepinizin bildiği gibi Kurtuluş Savaşımızın en önemli belirleyicilerinden birisi de Sakarya meydan muharebesidir. 13 Eylül 1921’de sonuçlanan Sakarya meydan muharebesinin ardından, batı cephesi komutanı İsmet Paşa ve Genelkurmay başkanı Mareşal Fevzi Paşa’nın milletvekilliği sıfatlarıyla verdikleri önergeyle,  19 Temmuz 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli mücadelemizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ve Mareşallik ünvanlı verilmiştir. O gün bugündür, tam 101 yıldır 19 Eylül tarihi Türkiye Cumhuriyeti’nde Gaziler günü olarak anılır. Kurtuluş savaşımızın lideri, Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok ünvanlı vardır. Bana göre en çok sevdiği ünvanlı, gururla taşıdığı Gazilik ünvanlıdır. Bugün gazi dostlarımız,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gurur duyduğu gazilik Ünvanlını taşıyor. Başka söylemle gazilerimiz Bu günümüzün, vatan için canını feda etmekten Çekinmemiş hatta Şehit olmak için dualar etmiş Gazi Mustafa Kemalleridir.“ Şeklinde devam etti. Başkan Aydın mesajına “ Malazgirt’ten Çanakkale’ye, Kurtuluş savaşından 15 Temmuz’a, Kıbrıs barış harekâtından terörle mücadelemize kadar bütün kahramanlıklarımızda bütün zaferlerimizde, canını toprağa veren şanlı şehitlerimizi, rahmet ve şükranla anıyorum.  Kolsuz, bacaksız, gözsüz yaşarım ama vatansız, Ezansız, bayraksız asla, diyen Kahraman gazilerimizin, şu an aramızda olmayanlarına rahmetlerimizi, şükranlarımızı gönderirken, Allah uzun ömür versin, birlikte, omuz omuza yaşadığımız, bir çınar gibi dimdik ve haşmetle aramızda bulunan değerli gazilerimizi saygıyla, sevgiyle, hürmetle selamlıyorum. Allah onlara sağlık ve uzun ömür versin. Allah onları başımızdan eksik etmesin. Allah bizlere uzun yıllar ellerini öpüp başımıza koymayı nasip etsin.“ İfadeleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 2022 2023 Eğitim ve Öğretim Yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, Artık hasret sona eriyor, vurgusunu yaparak sözlerine “ Edebiyatımızda ayrılığı, fedakârlığı, özlemi, kavuşmayı ve sevgiyi anlatan çok güzel eserler vardır. Leyla’yla Mecnun, Kerenle Aslı gibi.

Sevgili öğretmenlerim, değerli Öğrenci kardeşlerim, sizlerde Halk edebiyatımızın kahramanları Leyla’yla Mecnun, Kerem ile Aslı misali çok sevdiğiniz eğitim yuvası okullarınızdan Bir süre ayrı kaldınız. Nihayet Ayrılık bitti, şimdi kavuşma zamanı. 2022-2023 eğitim öğretim yılının, başta öğrencilerimiz olmak üzere, öğretmenlerimize, velilerimize ve bütün Eğitim camiasına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor, başarılarla dolu bir yıl geçirmenizi temenni ediyorum.“ Şeklinde sürdürdü.

Başkan Aydın açıklamasına “ Eğitim sistemimizin, elbetteki hayatımızın da Öznesi olan değerli Öğrenci kardeşlerim. Sizlerden çok önemli bir ricam var. Evet, gezin, oynayın. Ailenizin müsaade ettiği kadar internette dolaşın.  Hatta çok abartmamak şartıyla biraz yaramazlık da yapın ama Öğretmenlerimizi can kulağıyla dinlemeyi Ve derslerinize çalışmayı asla ihmal etmeyin. Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. O nedenle eğitim hayatınıza ne kadar çok önem verirseniz, kendiniz için, aileniz için ve bu aziz millet için o kadar faydalı bireyler olursunuz.“ Diyerek devam etti.

Belediye Başkanı Bekir Aydın mesajına “Değerli öğretmenlerim. Bu özel günde sizlere de seslenmek, sizlerle de sohbet etmek istiyorum. Bu milletin evlatları, evlatlarımız, bu milletin öğretmenlerine, yani sizlere emanet. Gerçekten çok inandığımdan her fırsatta söylemek istiyorum,  Çocuklarımız çiçekler gibidir. Hani bazı çiçekler saksıdan, bazı Çiçekler Yaprak’tan bazı Çiçeklerde topraktan sulanır ya. İşte evlatlarımız da aynı öyledir. Onları tek tek görüp, tek tek değerlendirin. Çoğu zaman,  çok yaramaz olan bir çocuğumuzu, daha yakından tanıdığınızda aslında onun muhteşem bir cevher olduğunu fark edeceksiniz.

Değerli öğretmenlerim, eğitim sistemimizin güzel kokulu çiçekleri sevgili öğrenciler. Tekrardan, 2022-2003 eğitim öğretim yılının sağlıklı, mutlu ve başarılarla dolu geçmesini diliyor, Hayırlara vesile olmasını temenni ediyor ve hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Orhangazi’nin düşman işgalinden kurtuluşu ‘nun 100. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, Türk Milleti gerektiğinde kendi içerisinden liderini çıkartmasını, onun peşinden gitmesini ve nihayetinde de zafere ulaşmasını bilen bir millettir, vurgusunu yaparak sözlerine “Bugün kentimizin düşman işgalinden kurtuluşu ‘nun, 100. yıldönümü. Dilek olay, Acı günlerin bitişinin, kahramanlıkların sergilenişinin, acımasız düşmanın ve yerel işbirlikçi çetelerin Mudanya‘dan denize dökülüşünün ardından tam 100 yıl geçti.

Bütün hemşehrilerimin, bütün dostlarımın kurtuluş günlerini saygıyla, sevgiyle, muhabbetle kutluyorum. Ayrıca kurtuluş mücadelemiz sırasında, her biri ayrı ayrı destan olabilecek kahramanlıkları bizlere yaşatan bütün şehitlerimizi, bütün gazilerimizi, bütün kahramanlarımızı saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum.

Onlar, hayatlarını kaybettiler, ayaklarını, kollarını kaybettiler ama bu güzel ülkeyi de bizlere kazandırdılar. Şeklinde devam etti. Başkan Aydın mesajını“ Osmanlı Devleti henüz Balkan Savaşlarının yaraları sarılmadan 1. Dünya Savaşına sokulmuştur.  Kahraman Türk Ordusu birçok cephede destanlar yazsa da büyük savaşın kaybeden tarafında yer almış ve dolayısıyla da vatan topraklarımız düşman devletler tarafından bölge bölge paylaşılmıştır.

15 Mayıs 1919’da Paris’te toplanan uluslararası konferansta alınan kararlara dayanan yunan ordusu, Batı Anadolu’daki birçok şehirle birlikte, Bursa’mızı ve Orhangazimizi de işgal etmiştir.

2 yıl, 2 ay, 2 gün süren bu işgal sırasında, halkımız hem işgalci Yunan askerleri tarafından, hemde yerel gayrimüslim çeteler eliyle eziyete maruz bırakılmıştır. Cümleleriyle sürdürdü. Belediye Başkanı Bekir Aydın açıklamasına“ Türk milletinin bir özelliği vardır. İhtiyaç duyduğunda kendi liderini yine kendi bağrından çıkartır.

Kurtuluş mücadelemizde de öyle olmuştur. 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan atasının peşine düşen Türk milleti, 26 Ağustos 1922’de başlayıp, 30 Ağustos’ta biten başkomutanlık meydan muharebesinin ardından Atasıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte, bu sefer düşmanın peşine düşmüştür. Aynı şekilde Kahraman Orhangazililer de,  yerel öncüleriyle birlikte İşgalci Yunan askerlerini ve onların işbirlikçilerini Mudanya‘dan denize dökmüştür. Maalesef Orhangazimiz bu mücadele sırasında çok eziyet de çekmiştir. Yaşananları anlatabilmek için sadece şu rakamı vermek bile yeterli olacaktır.

Türk delegasyonunun Lozan Barış görüşmelerinde sunduğu rapora göre, İşgalden önce şehrimiz Orhangazi’de 408 yapı varmış. Maalesef bu yapıların tamamı işgal sırasında yakılıp yıkılmıştır.“ Diyerek mesajına“ Bunca eziyetin, bunca çilenin ve bunca mücadelenin ardından, nihayet 10 Eylül, 1922 de, Orhangazimiz yeniden özgürlüğüne, yeniden bağımsızlığına kavuştu. Bu mücadele sırasında hayatını kaybeden bütün şehitlerimizi, Şu iki boğaz arasını düşmana dar eden, başta rahmetli Ahmet Derviş Tarakçıoğlu ve rahmetli Refik Atay büyüklerimiz olmak üzere bütün kahramanlarımızı tekrardan saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Orhangazimizin kurtuluşunun 100. yıl dönümü kutlu olsun. Orhangazimizin yeniden vatan yapılışının 100. yılı kutlu olsun.“ İfadeleriyle Son verdi.     

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Zabıta teşkilatının kuruluşunun 196. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında, zabıta teşkilatının önemine dikkat çekerek, sözlerine “ Zabıta teşkilatımız ülkemizin en köklü kuruluşlarından birisidir. Cihan Devleti Osmanlıdan Genç Türkiye Cumhuriyetine miras kalan yaklaşık 200 yıllık bir teşkilatımızdır. Bu yıl teşkilatın kuruluşunun 196. yıldönümünü kutluyoruz. Belediye kelimenin tam anlamıyla yaşayan bir kurumdur. Hem de gece gündüz uyumaksızın. Gündüz bütün insanlar dışarda, bütün insanlar işinde gücündedir ama akşam olduğunda, gece olduğunda sokaklarda görev yapan çok az kurum vardır. Bunlardan birisi de belediyelerimizin belkemiği olan zabıta teşkilatımızdır. Zabıta, şehrin düzeninden imara, gıdadan Sokak hayvanlarına, ruhsattan fiyat ve kalite denetimine kadar, Bir insana dokunan her konuyla ilgilenir. Orhangazi Belediyesi olarak,  Müdürümüz Mustafa Öztürk idaresinde 45 kişilik ekipten oluşan ve gerçekten gece gündüz cansiperane şekilde çalışan bir ekibe sahibiz.“ Şeklinde devam etti. Başkan Aydın mesajına “  Müdürümüz Mustafa bey ve bütün zabıta personelimizin, Zabıta teşkilatımızın kuruluşunun 196. yıl dönümü münasebetiyle kutluyor, çalışmalarından ötürü tebrik ediyor, Orhangazi’mize, hemşehrilerimize sundukları başarılı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum“ cümleleriyle son verdi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 30 Ağustos Zafer Bayramının 100. Yıldönümümü dolayısıyla yayınladığı mesajında “ 100. Yılını kutladığımız 30 Ağustos Zaferi, Şanlı tarihimizin en değerli anlarından biridir. Bu zafer, tarihimizin en zor zamanlarında bile bağımsızlığımızdan asla vazgeçmeyeceğimizi gösteren çok önemli bir başarıdır.

Türk Milleti Bir Vatansız, Bir de Ezansız Yaşayamaz.

“Bayrakları Bayrak yapan üstündeki kandır; toprak, eğer uğurunda ölen varsa vatandır.“ tam da milli şairimiz Mithat Cemal Kuntay’ın dediği gibi bu Millet, aziz Türk Milleti Kurtuluş Savaşında döktüğü kanla, al Bayrağını Bayrak yapmış, Büyük taarruzda bu toprakların uğruna ölerek Anadolu’yu vatan haline getirmiştir. Hemde sonsuza kadar.

Birinci Dünya Savaşının ardından, Türk toprakları emperyalist devletler tarafından adeta parsel parsel bölünmeye çalışılmıştı. Emperyalist batı devletleri, Anadolu’nun küçük bir bölümüne sıkıştırmak İstediği Türk Milletinin elinden, bağımsızlığını da almak hayaline kapılmışlardı. Ama hayal kırıklığına uğradılar. Çünkü bu Milletin “bağımsızlık benim karakterimdir“ ve  “geldikleri gibi giderler“ diyen Mustafa Kemalleri vardı. Çünkü bu Ülkenin “Ben ezelden beridir hür yaşadım hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım. Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner aşarım. Yırtarım dağları enginlere sığmam taşarım“ diyen Mehmet Akif Ersoyları vardı. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan bağımsızlık mücadelesi, Yokluk içerisinde, imkânsızlıklardan imkân çıkartarak Sürdürülmüş, yine Mustafa Kemal Atatürk’ün Başkomutan olarak bizzat yönettiği Büyük Taarruzla, diğer adıyla Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle fiilen sona ermiştir. Geriye kalan, düşmanı kovalayıp 9 Eylül’de İzmir’den denize dökülmesinden ibarettir.

Er meydanında adam gibi savaşamayan yunan askeri, kaçarken arkasında kalleşçe yaktığı birçok şehir bırakmıştır. Bu kalleşlikten Orhangazimiz de payını almıştır. Yunan ardına bakmadan kaçarken, kentimizin birçok bölümünü yakıp yıkmış, masum insanları acımasızca şehit etmiştir.

Anadolu’yu Türkiye Cumhuriyeti yapan 30 Ağustos Zafer Bayramınızı kutluyor, Öncelikle Başkomutanlık Meydan Muharebesinin Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün komutanlarımızı, Dumlupınar’ı Yunana dar eden bütün milletimizi, bütün şehitlerimizi saygıyla, minnetle ve rahmetle anıyorum. Bilin ki bu Devlet sizinle gurur duyuyor. Bilin ki, Bu millet sizinle gurur duyuyor. Bilin ki, Bu Orhangazi sizinle gurur duyuyor.” Dedi.

Zaman zaman söylediğim gibi Takvimler biz Türklerin başarılarını not edebilmek için yeterince yaprağa sahip değildir. Ağustos ayı bunun en büyük göstergesidir. Bugün yani 26 Ağustos‘ta, yaklaşık 1000 yıl önce Malazgirt Meydan Muharebesiyle Anadolu’nun tapusu milletimin üzerine mühürlenirken, tam 100 yıl önce de Büyük Taarruzun başlamasıyla tapu bir daha ve sonsuza dek Türk Milleti adına Tescillenmiştir.

Binlerce yıllık Türk tarihinde elbetteki Malazgirt zaferinin ayrı bir yeri vardır. Malazgirt Meydan Muharebesinin sonucunda, Anadolu Toprakları sonsuza dek Türk Milletine yurt olmuştur. Sultan Alpaslan Malazgirt Ovası’nda, 26 Ağustos 1071 yılında Demir Kılıcıyla Çelik iradesini birleştirmiş, kendisinden çok üstün olan Bizans ordusunu yok etmiştir.

İşte o büyük zaferin muhteşem kahramanı Sultan Alparslan’ın saygıyla, rahmetle anıyor, Malazgirt Meydan Muharebesinin 951. yıl dönümü münasebetiyle Malazgirt’ten önce, ve sonra, Selçuklu ve Osmanlı’nın bütün kahramanlıklarında, Kurtuluş Savaşında, Kıbrıs’ta, hain terör örgütüyle mücadele sırasında, Suriye’de vatan savunmasında vatan için hayatını ortaya koyan bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, bütün milletimin bu kutlu günlerinin 951. yıldönümlerini tebrik ediyorum.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, “ 17 Ağustos 1999 Depremi ile ilgi bir mesaj yayımladı, Başkan Aydın mesajında; Tam 23 yıl önce bugün, 17 Ağustos 1999’da milletçe tarihimizin en büyük deprem felaketlerinden birisini yaşadık. O gün 20.000’e yakın canımızı kaybettik. 50.000 civarında vatandaşımız da yaralandı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralanıp bugün hayatta olan vatandaşlarımıza da uzun ömür diliyorum.

Allah Bir Daha Göstermesin.

Deprem öldürmez tedbirsizlik öldürür, sözü aslında gerçeği tam olarak anlatan doğru bir sözdür. 17 Ağustos 1999’da yaşananların o boyutta bir daha yaşanmaması için, Devlet olarak, bizler yerel yönetimler olarak ve elbetteki vatandaşlar olarak elimizden gelen bütün tedbirleri almalıyız. Devletimiz verdiği eğitimlerle, Özellikle TOKİ eliyle yaptığı yeni konutlarla ve Kentsel dönüşüm projeleriyle Önlemler aldı, almaya da devam ediyor. Vatandaşlar olaraktan şunu asla unutmamalıyız, hiç deprem olmayacak gibi hayatımızı sürdürürken, her an deprem olacakmış gibi tedbirli olmalıyız.

Bizlerde Orhangazi Belediyesi olarak gerekli bütün önlemleri alıyoruz. Orhangazi Belediyesi bünyesinde bulunan fakat atıl olan, Orhangazi Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi OBAK’I yeniden aktif hale getirerek personelimizin eğitimlerine başladık. İlgili personelimiz ilk eğitimlerini tamamlayarak belgelerini aldılar. Halen eğitimlerine devam eden 22 kişilik ekip de eğitimlerini aldıktan sonra olası afet durumları için destek ekip olarak hazır durumda olacaklar. Ayrıca ilçemizde bulunan Afet İlçe Kriz Merkezi vasıtasıyla, olası bir doğal afete karşı yapılacakları planlıyoruz ve zaman geçtikçe planlarımızı yeniliyoruz. Bunların yanı sıra gerek belediye personelimizi, gerekse vatandaşlarımızı değişik vakitlerde verdiğimiz eğitimlerle olası deprem afetine karşı bilinçlendiriyoruz.

Biz istesekte istememekte deprem ülkemizin bir gerçeğidir. Bir daha o boyutta bir felaketi yaşamamamı dileğimle,  Tekrardan Allah’tan hayatını kaybeden canlarımıza rahmet, depremde yaralanıp şu an hayatta olan vatandaşlarımıza uzun ömür diliyorum” dedi.

Basın halkın doğru haber almasının, Bilgiye ulaşmasının en kestirme yoludur. Modern zamanda doğru haber alma, bilgiye ulaşma ve kendi fikrini ifade edebilme Özgürlüğü, kişinin en temel hakkı olduğu kabul ediliyor. Kamu adına gerçekleri araştırma, doğru, gerçek ve tarafsız haberlerle kamuoyunu aydınlatma basının görevi, demokrasinin de vazgeçilmez gereğidir.

24 Temmuz 1908’de Türk basınında sansür kaldırılmış ve buna istinaden 24 Temmuz, gazetecilik ve basın bayramı, olarak kutlanılmaktadır.

Basın için kullanılan güzel ve doğru bir söylem vardır. Basın dördüncü güçtür. Yani, Yasama, Yürütme ve Yargıyla birlikte dördüncü güç. Bu durum basının önemini artırdığı gibi, omuzlarına da büyük bir yük yüklemektedir.

Günümüzde, özellikle de teknolojinin ilerlemesiyle gerçek basının ve gerçek gazetecinin Önemi ve sorumlulukları katlarca artmıştır. Habercilikte klasik  5N 1K kuralı vardır. Zamanımızda 6. N, yani nereden sorusu da vazgeçilmez olmuştur. Başka söylemle, haberin değeri kaynakla orantılı hale gelmiştir. Haberi veren güvenilir bir medya ya da güvenilir bir gazeteci ise, halkın itibar etmesi, inanması Çok daha kolay Hale geldi.

Gözardı edilmemesi gereken bir konuda, basın mensuplarının, gazetecilerin Çalışma şartlarıdır. Bir gazetecinin gecesi gündüzü yoktur. Haber ne zamansa, o saat o dakika onu takip etmek zorundadır. Zaman gazeteci için çok önemlidir. Diğer söylemle gazetecinin mesaisi haberle başlar ve haber olduğu sürece devam eder.

Gazetecilik mesleğine gerçek anlamda emek veren bütün muhabirlerin, bütün gazetecilerin Bu alanda alın teri döken bütün medya mensuplarının, 24 Temmuz gazetecilik ve basın bayramlarını kutluyorum. Kendilerine, zor, Bir o kadar da keyifli olduğunu tahmin ettiğim mesleklerinde başarılar diliyor, sevgi ve selamlarımı gönderiyorum

İyi ki Bu Milletin Evlatlarıyız.

Herhalde başka bir Millet yoktur ki başarılarını, kahramanlıklarını kaydetmek için takvim yaprakları yetmesin. Herhalde başka bir Millet yoktur ki, tarih yapmaktan tarih yazmaya fırsat bulamasın. O kadar ki, Türk dendiğinde,  bütün dünyada akıllara gelen İlk kavramlar Güç, Cesaret ve Kahramanlık oluyor.

Türk Tarihinin en büyük kahramanlıklarından birisi de, biz Türklerin bütün dünyaya, Bu Kadar görkemlisini Türklerden bile beklemezdik, dedirttiğimiz 15 Temmuz zaferidir. Başka söylemle,  15 Temmuz, vatansever Çelik iradenin, vatan hainlerinin Çelik tanklarını alt ettiği tarihtir.

Bugün Türk Tarihinin emsalsiz bir gününü, dünyanın ibretle, hatta şaşkınlıkla baktığı bir kahramanlığının yıldönümünü yaşıyoruz. Şunu herkes kabul etmelidir, Türk Milleti ne kadar çok güç kazanırsa, Dünyanın o kadar fazla hedefi haline geliyor. Tıpkı son yıllarda olduğu gibi. Yalnız bu kadarda değil, 4 koldan ülkemizin çevresini sarmaya uğraşanlar, Hainler vasıtasıyla beşinci koldan da Milletimizi içten kuşatmaya çalışıyor. İşte o hainliğin en büyüğünü 6 yıl önce 15 Temmuz’da yaşadık.

On yıllar boyunca ülkemizin can damarlarına sızmaya çalışan hainler, 15 Temmuz 2016’da Türk milletinin dişinden tırnağından arttırdığı paralarla Üretip ya da satın alıp kendilerine, Bu senin Namusumdur, diyerek emanet ettiği silahları,  silahların sahibine, Türk Milletine doğurtmuştur.

O hainlerin hedefinde yalnızca Türk Milleti yoktu, O hainlerin hedefinde bu ülkenin demokrasisi, hukuku vardı. Seçilmiş Cumhurbaşkanımız, Dünya lideri, liderimiz, Recep Tayyip Erdoğan vardı.

Onların, hainlerin yaptığı buydu. Ama Türk Milletinin de bir yapacağı vardı. Türk Milleti Allah’ın izniyle,  liderimiz, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözüyle Meydanları, Sokakları doldurdu. 81 ilimizde, Bütün ilçelerimizde Meydanları, Sokakları dolduran Türk Halkı,   onlara dünyalarını dar etti. Onlara bu Vatan bizimdir dedi. Onlara vatansever Şairimiz Orhan Şaik Gökyay’ın şiirinde haykırdığı gibi, “ Bu vatan toprağın kara bağrında sıradağlar gibi duranlarındır. Bir tarih boyunca onun uğurunda kendini tarihe verenlerindir.“ dedi. Bu vatan için toprağın bağrında sıradağlar gibi duran kahraman şehitlerimiz, Kahraman gazilerimiz. Bu vatan için toprağın bağrında sıradağlar gibi duran sayın Cumhurbaşkanımız. Yeminimiz olsun sizlerden aldığımız cesaretle, İçte ve dışta bütün düşmanlara karşı kanımızın son damlasına kadar vatanımızı koruyacağız. Andımız olsun ay yıldızlı şanlı bayrağımızı sonsuza dek göklerde dalgalandıracağız.

Elbetteki o destanın bizleri üzen bir tarafı oldu. 15 Temmuz 2016’da yüzlerce vatandaşımızı şehit verdik,  binlerce vatandaşımız da yaralanarak Gazi oldu. Vatanını kahramanca savunurken şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, şanlı gazilerimize sağlık ve uzun ömür diliyorum. Bu canlar bu bedenlerde oldukça bu millet sizleri unutmayacak. Bu millet sonsuza kadar sizlere minnet duyacak. İyi ki vardınız, iyi ki bu milletin evlatlarıyız.

Allaha şükürler olsun ki bir bayrama daha, mübarek kurban bayramına kavuştuk. Başta şehit anne babaları ve şehit aileleri olmak üzere bütün hemşerilerimin bayramlarını kutluyor, büyüklerimin saygıyla ellerinden, küçüklerimin sevgiyle gözlerinden öpüyorum.

Bayramlar dostlukların, kalplere dokunmanın, biz demenin zamanıdır. Güzel Dinimiz bir Güleryüz’ün sadaka, bir yetimin kalbini hoş etmenin cennetin anahtarı olduğunu söylemiştir. Güzel Dinimiz bayramlarda imkânı olanların ihtiyacı olanlara yardım kapılarını açmalarını önermiştir. Güzel Dinimiz yardım kapılarını açanlara sevap kapılarının açılacağını vaat etmiştir. Bu büyük fırsatı İhtiyaç sahiplerine yardım için, Çocukları sevindirip, arkadaşlarımızı, dostlarımızı selamlarımızla, ziyaretlerimizle mutlu ekmek için, gölgelerinde büyüdüğümüz çınarlarımız olan büyüklerimizi sevgimizi göstermek İçin kullanalım.

Ülkemizin içerisinden geçtiği zor süreç ortada. İçeride ve dışarıda vatanımızın bekasını tehdit eden unsurlar söz konusu. İnşallah Kurban Bayramı bütün düşmanlara kardeşliğimizin, birlikteliğimizin yeni bir göstergesi olsun. İnşallah Kurban Bayramı Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet var etmeye kararlı olduğumuzun yeni bir ispati olsun.Tekrardan, Başta şehitlerimizin değerli anne babaları ve Şehit aileleri olmak üzere, bütün dostlarımın bayramlarını kutluyor, büyüklerimin evlerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyorum. Bu özel günlerin hayırlara vesile olmasını diler, gönüllerinizin bayramyeri güzelliğinde olmasını temenni eder, bütün hemşehrilerime saygılarımı sunarım.

Öğrenmenin Yaşı Yoktur.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, hayat boyu öğrenme haftası nedeniyle bir açıklama yaptı. Başkan Aydın açıklamasında “ Milli Eğitim Bakanlığımıza bağlı, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü koordinasyonunda 2020 –2021 Öğretim yılından itibaren Haziranın ilk haftası bütün Türkiye’de, hayat boyu öğrenme haftası olarak kutlanmaktadır. Herkes her an mutlaka bir şeyler öğrenebilir, mantığıyla düzenlenen bu haftada, yalnız çocuklarımızın değil büyüklerin de öğrenmesine katkıda bulunmak hedefleniyor.

Çocuklarımız zaten okullarda birçok şey öğreniyor ve hayata hazırlanıyorlar. Ben buradan değerli büyüklere seslenmek istiyorum. Değerli büyükler, atalarımız ne güzel söylemiş, öğrenmenin yaşı yoktur. Elbetteki hepimiz bu yaşımıza kadar birçok şey öğrendik ama Birçok şey öğrenmiş olmamız, başka şeyler de öğrenmeyeceğimiz anlamına gelmez. Üstelik hem Çocuklarımız için, hem de kendimiz için. Çocuklarımız için, çünkü çocuklarımız bizleri yani anne ve babaları yetişkin oldukları halde, bir işte çalıştıkları halde yine bir okulu bitirmeye çalıştığını ya da bir mesleği öğrenmeye uğraştığını gördüklerinde, inanın onlarda okullarına, derslerine daha sıkı sarılacaklardır.

Kendimiz için, çünkü hem maddi hem de manevi anlamda hayat konforu Öğrenme ile doğru orantılıdır. Şöyle bir düşünün, Lise mezunusunuz, hem işinizi yaparken hem de bir üniversite okudunuz. Maddi olarak hayat şartlarınız daha iyiye gitmez mi? Aynı şekilde mezun olduğunuz okulun üzerine bir okul daha koymak, başarmanın verdiği mutlulukla sizleri daha huzurlu yapmaz mı? Veya hoşlanacağınız bir hobiye sahip olmanın size bir zararı var mıdır?

Eminim çoğu hemşerim, iyi ama nasıl, diyordur. İşte yaşam boyu öğrenme haftası da bu soruya cevap oluyor.

Bütün hemşerilerime, bütün dostlarıma hayat boyu öğrenme haftası vesilesiyle, hayat boyu öğrenmeye davet ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.“ dedi.

Orhangazi belediyesi Bekir Aydın İstanbul’un Fethi’nin 569. yıl dönümü münasebetiyle bir basın açıklaması yaptı. Başkan Aydın açıklamasında “Onu Fetheden Komutan Ne Güzel Komutandır.

Sevgili peygamberimiz Hazreti Muhammed SAV efendimizin, 1500 yıl önce “ İstanbul mutlaka Fethi edilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur“ hadisi ile müjdelediği İstanbul’un Fethi’nin 569. yılını kutluyoruz. Deha bir devlet adamının, deha bir komutanın dahiliği olan, bir çağı kapatıp diğer bir çağı açan İstanbul’un fethi, yalnız Türklüğün, yalnız İslamiyet’in değil bütün dünyanın ve bütün dünya dinlerinin kaderini etkilemiştir.

İstanbul’un Fethi asla ve asla sadece bir cesaretin, sadece bir askeri gücün eseri değildir. İstanbul’un Fethi aynı zamanda, sevgili peygamberimizin, ne güzel komutan, dediği 20 yaşındaki o güzel komutanım Bir araya getirdiği teknolojinin, stratejinin, Yaratıcılığın ve kararlılığın da bir eseridir.

O güzel komutan gemilerin  deniz aracından ibadet olduklarını  zannedenleri şaşırtarak, onları karadan yürüttü. O güzel komutan İstanbul surları için, asla yıkılamaz, diyenlere, asla asla dememeyi öğretti. O güzel komutan İnsanlara eğer kararlıysanız, eğer inançlıysanız İmkansızlığın imkanı olunabileceğini gösterdi. O güzel insan Türk gençlerine, bir Türk dünyaya bedeldir, sözünün yalnızca bir söz olmadığını İspat etti.

569 yıl önce İstanbul’u Feth ederek, bir çağı kapatıp bir çağı açan o güzel komutan, o güzel devlet adamı Fatih Sultan Mehmet’e ve İstanbul’un fethi sırasında  şehit olan bütün atalarımıza Allah’tan rahmet diliyor, bütün milletimin, bütün Müslümanların İstanbul’un  fetih yıldönümlerini kutluyorum.“ Dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

Başkan Aydın mesajında “ Samsun’dan Tam 103 yıl önce bugün Bir güneş doğdu. Güneş bu kez Batıdan doğup Doğu’yu, Amasya’yı, Erzurum’u, Sivas’ı, ardından da bütün Anadolu’yu aydınlattı. Sarı saçlı, Mavi gözlü güneş, Bir milletin umudu, Bir devletin Can damarı oldu.“ Diyerek “ Buradan başta, tam 103 yıl önce, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basan, milletine Önder olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,  onun önderliğinde kutsal mücadeleyi, istiklal harbini başlatan bütün şehitlerimizi, gazilerimizi ve kahramanlarımızı rahmetle, saygıyla ve minnetle anıyorum.“ Şeklinde konuştu.

Başkan Aydın açıklamasını “ Binlerce yıllık Türk kültüründe anlatılan bir Zümrüt’ü Anka efsanesi vardır. Bu uzun yaşayan bilge kuş yaşlandığında, hayatını kaybettiğinde her seferinde küllerinden var olmayı, dirilmeyi, yeniden güzel, uzun yaşayan bilge kuş olmayı başarmıştır. Biz Türklerde kültürümüzün Zümrüt’ü Anka efsanesinde olduğu gibi zorluk yaşadığımızda, yıkıldığımızda her seferinde küllerimizden yeniden var olmayı başardık.

Birinci Dünya Savaşının ardından cihan devleti Osmanlı emperyalist batı tarafından parçalanmış ve yok edilmeye çalışılmıştır. Ama unuttukları bir şey vardı. Bu millet Türk milletidir ve bu asil milletin 2000 yıllık devlet tecrübesi vardır. İşte tam 103 yıl önce Bu milletin asil evlatları, Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde kurtuluş mücadelesini başlatmış ve kısa sayılabilecek bir sürede Türk milletini küllerinden ayağa kaldırmıştır.“ cümleleriyle sürdürdü.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı mesajında gençlere de seslendi. Başkan Aydın “ Sevgili gençler, 19 Mayıs 1919 Bir milletin yeniden varoluşunun başladığı tarihtir. Bu tarih bayram kabul edilerek siz gençlere emanet edilmiştir. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor bayramı bence şunu anlatıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceği, bu ülkenin bekası sizlerin elindedir. Allah korusun, eğer bir gün yine bu millet, bu devlet zor duruma düşerse, onu külleri arasından yaşatacak olan sizlersiniz.“ Derken, sözlerini“ Gençlerin ve kendini her zaman genç hissedenlerin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor bayramlarını kutluyor, Bu mücadeleyi veren, bu Ülkeyi yeniden bize Devlet yapan, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün silah arkadaşlarını, Şehitlerimizi, Gazilerimizi, Kahramanlarımızı saygıyla, Rahmetle ve Minnetle Anıyorum.“ diyerek tamamladı.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 10-16 Mayıs Engelliler Haftası nedeniyle bir mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Bekir Aydın yayınladığı mesajında;

Engellilerin Engeli Olmayalım.

10-16 Mayıs tarihleri arası, dünyada ve ülkemizde engelliler haftası olarak düzenlenmiştir. Bu haftanın amacı, engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmektir. Elbetteki bu bir hafta da anlamlı ve önemlidir fakat bizim gayemiz, 52 hafta, 365 gün engelli dostlarımızın sorunlarımla ilgilenmek ve onları daha iyi anlayabilmek için çalışmaktır.

20 yıllık AK PARTİ döneminde, Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde ve talimatlarıyla engelliler ve engellilik konusunda reform diyebileceğimiz çalışmalar yapıldı. Öyle ki, yıllar önce Avrupa’da olan, özenerek baktığımız İmkânlar, hatta çok daha fazlası şu an ülkemizde engellilerin hizmetine sunulmuştur. Engellilerle ilgili şartlar inşallah çok daha iyi hale getirilecektir.

Bir şehir engelliler tarafından yaşanabilir bulunuyorsa, ancak o zaman gerçekten yaşanabilirdir. Ülkemizin nüfusunun %12’si engellidir. İki yakınıyla birlikte hesaplandığında oran %36’ya yükseliyor. Yani toplumumuzun üçte birine. Bu nedenle toplumun üçte biri mutlu değilse, huzurlu değilse o toplumun gelişmişliğinden, yaşam kalitesinden söz edemeyiz. Bizlerde Bu bilinçle davranıp Güzel Orhangazimizi Her yönüyle engelsiz erişime daha uygun hale getirmek İçin çalışıyoruz.

 Engelli kardeşlerimiz açısından erişim elbetteki önemlidir Fakat onlar için daha önemli olan toplumdaki önyargıyı kırmaktır. Engelli birey dendiğinde maalesef toplumumuzun bir bölümünün aklına, çoğu şeyi yapamayan, başarısız insanlar geliyor. Bu o kadar yanlış bir algıdır ki, biraz çevremize baktığımızda.  Biraz birbirimizi tanımaya çalıştığımızda şunu görüyoruz. Başarılara imza atmak için engelli olmak asla engel değildir.

Mukaddes dinimiz engellilere ve engelliliğe çok farklı bakıyordu. Maalesef bizler halen o seviyeye erişemedik. Peygamberimizin çevresinde birçok engelli sahabe vardı. Bu sahabelerine en bilineni görme engelli sahabe Abdullah bin ümmü mektum’dur. Peygamberimiz Abdullah Bin ümmü mektum’u tam 13 kez yerine vekil olarak bırakmıştır. Sadece bu örnek bile, dinimizin engelli hemşerilerimiz konusunda bize neler emrettiğini anlatmak için yeterli olur. İşte bizlerde bu bilinçle çalışıp altyapıdan sosyal etkinliklere, farkındalık oluşturmaktan diğer gerekli bütün konulara kadar elimizden gelen her şeyi yapıp,  engelli dostlarımıza daha güzel bir Orhangazi sunmak için uğraşıyoruz.

Bu vesile ile tüm engelli hemşerilerimi sevgiyle, muhabbetle selamlıyor, engelliler haftasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Anneler günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

Başkan Aydın mesajında;

Canımızın Özü Annelerimiz.

Herhalde başka bir duygu yoktur ki, annelik duygusu kadar karşılıksız ve sonsuz olsun. Elbetteki böyle bir duyguyu anlatabilmek için de şu ana kadar icat edilmiş hiçbir kelime yeterli değildir.

Şöyle bir düşünün. Bir bebek dünyaya gözlerini açtığı andan itibaren sevgisiyle her zaman onu saracak ve bir ömür sonsuz sevgiyle kucaklayacak, koruyacak olan annesine emanettir. Uykusuz gecelerde evladına bir nefes kadar yakın, onu emziren, hastalandığında başucundan ayrılmayan, sevgisiyle onu adeta gözünden sakınarak büyüten hep annelerimizdir. Kendi ömründen alıp evladına veren, bebeklikten yetişkinliğe kadar her zaman yanımızda bir kale gibi duran annelerimizdir.  Haklarını hiçbir zaman ödemeyeceğimiz annelerimiz karşılıksız sevgi, büyük fedakârlıkları dolayısıyla ve ilk öğretmenimiz olmaları nedeniyle sadece biz evlatlarını değil tüm toplumu yetiştirirler. Bir anne bu yüzden tüm dünyayı değiştirebilir.

İki yıldır annelerimizle aramıza pandemi, tam kapanma, mesafeler girmişti. Allaha şükürler olsun ki artık bunlar yok. Aramızda biraz mesafe olsa dahi, uğurumuzda her şeyi göze alan annelerimizi ziyaret etmek, elini öpebilmek, duasını alabilmek için bu mesafeyi göze alıp onları ziyaret edelim. Elbetteki yalnızca anneler gününde değil. Fırsat oluşturduğumuz her zaman.

Bu vesileyle başta şehit anneleri annelerimiz olmak üzere, sevgili annemin, değerli eşimin ve bütün annelerin anneler günlerini kutluyor. Onlara sağlık sıhhat temenni ediyorum. Allah onları başımızdan eksik etmesin”dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, Ramazan Bayramı nedeniyle bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında; “Bayramlar Kardeşliğin, Dostluğun Nişanesidir. Gönüllerin şenliği, evlerin bereketi bütün ayların sultanı Ramazan ayını geride bırakarak, Ramazan’ın tacı, İbadetin ve sabrın mükâfatı Ramazan bayramına kavuşuyoruz.

Bayramlar kardeşliğin, dostluğun, birlik ve beraberliğin adıdır. Bayramlar güzelliklerin, kalplere dokunmanın, Ben değil biz demenin yeridir. Bir güleryüzlü sadaka, bir yetimin başını okşamayı cennet anahtarı kabul eden dinimiz bayramları bereket,  aynı zamanda da fırsat kapısı olarak sunmuştur. Bu büyük fırsatta Çocukları sevindirip, arkadaşlarımızı, dostlarımızı selamlarımızla, ziyaretlerimizle mutlu edip, baş taçlarımız büyüklerimizde sevgimizi gösterme fırsatı olarak kullanalım.

Ülkemizin içerisinden geçtiği süreç ortada. Hem İçeride, hem dışarıda, vatanımızın bekasını tehdit eden unsurlar söz konusu. Bu nedenle şu an güvenlik kuvvetlerimiz Kuzey Irak’ta, pençe kilit, operasyonunu icra ediyor. Kalbimiz, bütün dualarımız onlarla birlikte. İnşallah Ramazan Bayramı hainlerin sonu, kardeşliğimizin, birlikteliğimizin, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet var olacağının nişanesi olsun.

Başta Şehitlerimizin değerli anne ve babaları olmak üzere, bütün dostlarımın Bayramlarını kutluyor, büyüklerimin ellerinden küçüklerimin gözlerinden öpüyor, bu müstesna günlerin hayırlara vesile olmasını diliyorum ”dedi.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Kadir Gecesi dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Aydın Mesajında; “Rahmet ve Bereket ayı olan Ramazan’ın son günlerini yaşıyoruz. Ramazanla birlikte zenginleşen ve Kadir Gecesi’nde doruğa çıkan manevi güzelliklerimizin, sevgi, merhamet ve yardımlaşma duygularının toplumsal huzur içinde artarak devam etmesini temenni ediyorum. Kadir Gecesi, insanlığa rehber olarak indirilen Kuran-ı Kerim’in niyaz olduğu gecedir. Allah’ın müjdelediği gecedir. 1000 aydan daha hayırlı olan gecedir.

Allah’ım bütün hemşerilerimin, hepimizin tuttuğumuz oruçları ve yaptığımız ibadetleri kabul etsin. Bu kutsal geceyi en güzel şekilde ibadetlerimizi yaparak ve dualarımızı bol bol ederek değerlendirelim. Bu gece öyle bir gecedir ki açılan hiçbir el geri çevrilmez. Allah’ın rahmetini ve bereketini inanan kullarına dağıttığı, duaların kabul olduğu bu mübarek gecenin bereketinden faydalanmayı rabbim cümlemize nasip etsin. Kadir Gecesi’nin, Yüce Allah’ın övgüsüne mazhar olmuş muazzez ve mübarek gecelerden birisi olduğuna vurgu yaparak, “Bin aydan daha hayırlı olan bu gecenin hatırı ve hürmetine Cenab-ı Allah ülkemizi ve milletimizi selamete kavuştursun! Her türlü beladan, musibetten, illet ve hastalıktan bizleri kudretiyle muhafaza buyursun, hepimizi rahmet, merhamet ve mağfiretiyle kuşatsın inşallah.

Kitabımız Kuran-ı Kerim’in nazil olduğu, Rabbimizin bin aydan daha hayırlı olduğunu müjdelediği ve bu duygu ve düşüncelerle, İslam âleminin Kadir Gecesini kutluyor, bu gecenintüm insanlığa barış, huzur ve sağlık getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum. Kahraman ordumuz şu an hainleri inlerinde yok etmek için sınır ötesinde. Bu vesileyle Cenab-ı Allah’tan Kahraman güvenlik Kuvvetlerimizi muzaffer eylemesini niyaz ediyorum.” dedi.

Yarının Büyüklerinin Bayramlarını Kutluyorum.

23 Nisan ulusal egemenlik ve Çocuk bayramı, Dünyanın ilk ve tek çocuk bayramıdır. 23 Nisan’ın yalnız bizim çocuklarımızın bayramı olarak kabul edilmeyip, bütün dünya çocuklarına armağan edilmesi de ayrıca anlamlı ve önemlidir. Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramımızın başka bir önemi ise, İsminden de belli olduğu gibi, Türk milletinin egemenliğinin temsili Kabul ettiğimiz Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılış günü olmasıdır. Aslında 23 Nisan 1 ülkenin geleceğinin, o ülkenin çocuklarına emanet edilmesidir. Bu da bir milletin kendi çocuklarına ne kadar güvendiğinin, Ne kadar umut bağladığının göstergesidir.

23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış Ve milli mücadele bizzat milletin temsilcileri ile yapılmaya başlanmıştır. 23 Nisan 1924 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından bayram İlan edilen bu tarih, 23 Nisan 1929 da ise, yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Çocuk bayramı olarak adlandırılıp Türk çocuklarına hediye edilmiştir. Ulusal egemenlik ve Çocuk bayramımız, 1979 yılından İtibaren  artık bütün dünya çocuklarının kardeşlik ve dostluk içerisinde kutladığı bir bayram haline gelmiştir. İşte 23 lisan böylesine anlamlı, böylesine önemli ve böylesine güzel bir gündür.

Bu vesileyle  23 Nisan ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı sizlere, bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bütün silah arkadaşlarına, kahramanlarımıza, şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, kendilerine sonsuz teşekkürlerimi, Saygılarımı  ve minnetlerimi sunuyorum.

Sevgili çocuklar, hepinizin bayramını kutluyor gözlerinizden öpüyorum. Orhangazi belediyesi olarak Cumhuriyet alanında düzenlediğimiz Şenlikte bol bol eğlenin olur mu

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı. Başkan Aydın mesajında;

 

Çanakkale Savaşı Gururumuzdur.

 

Bazı milletler eline kalem kâğıt alıp tarihi yazar. Bazı milletlerde kahramanca canını ortaya koyarak, onların kaleme aldığı tarihi yapar.

İşte mensubu olmaktan gurur duyduğumuz, cesareti dillere destan Türk milleti de tarih yapan en büyük millettir.

 

Kahraman Türk milleti Orta Asya coğrafyasında, Selçuklu ve Osmanlı topraklarında tarih yaptı ve günümüzde de kendisine görev verilen her yerde tarih yapmaya devam ediyor.

 

Tarihimiz boyunca kahraman milletimizin bütün zaferleri gerçekten çok önemlidir.

Her biri diğerinden büyük ve dünya açısından da ayrı bir yere sahiptir. Çanakkale Savaşı da milli kahramanlıklarımızın en önde gelenlerindendir. Çanakkale’de sadece vatanımızı korumadık, orada bir tarih yaparken, hem 1.Dünya Savaşı’nın seyrini değiştirdik, hem de Çarlık Rusya’sının yıkılmasına, dolayısıyla da savaştan çekilmesine sebebiyet verdik.

 Çanakkale Savaşında yedi düele topunuz, topunuzla tüfeğinizle gelin dedik.

Onlarında topu, toplarıyla tüfekleriyle geldiler.  Karşılarında kahraman Türk askerini, Türklerin kahramanlıklarını görünce, Çanakkale geçilmez deyip toplarından tüfeklerinden kalanlarını alıp gerisingeri kaçtılar.

Çanakkale Zaferi kahramanlık şaheseri, bir milletin destanı olmasının yanı sıra başka yönleriyle de kendisini tarihin sayfalarına büyük harflerle yazdırmıştır. Çanakkale Savaşından evlerine dönebilen düşman askerlerinin en çok anlattığı Türk milletinin karakteristik özelliklerinden olan Türk askerinin centilmenliğidir.

Batılılar Türk askerinin bu centilmenliğine kuşaktan kuşağa aktarmışlar ve bu vesileyle de Çanakkale’de savaşmış, orada şehit olmuş insanların torunları günümüzde halen akın akın Çanakkale’ye geliyorlar.

Çanakkale Zaferinin günümüze bıraktığı büyük bir delil de, Osmanlı imparatorluğu sınırlarındaki milletlerin sahip oldukları vatan sevgisi, devlet sevgisi ve vatan için birliktelik hakkındadır.

Bunu Çanakkale’ye gidip oradaki şehitlikleri gezdiğimizde kahramanlarımızın mezar taşlarına yazılmış memleket isimlerinden Çok rahatlıkla görebiliyoruz.

 

Bize bu zaferi yaşatan Anafartalar ve Kurtuluş Savaşı kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan için canını veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 

Yolumuz açık zaferlerimiz daim olsun.

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın Berat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Başkan Aydın mesajında; “ Ramazan Ayının müjdecisi olan Berat Kandiline girmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Günahlardan arınma, aklanma ve temize çıkma anlamına gelen bu mübarek gecenin birlik ve beraberliğimize vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

Berat Kandili manevi dünyamızı yeniden imar edip güzelleştirmemize vesile olmak, milli ve manevi değerlerimizi daha da güçlendirerek yeni bir hayat sunmak, Yüce Allah’la olan bağımızı yeniden gözden geçirmek, şefaat ve merhamet istemek için büyük bir fırsattır. Gönüllerin merhamet dolduğu, insanların sabırlı, sevgi ve saygının hâkim olduğu Ramazan ayının da habercisi olan Berat Kandilini idrak etmenin manevi iklimini yaşıyoruz. Günahların af olunmak için dua kapılarının en fazla açık olan gecelerden birisi olan Berat Gecesi’nin tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum.

Bu önemli günde Rabbimiz bize kırılan kalpleri onarmayı, dargınlıkları sonlandırmayı, kin ve nefret duygularından uzak durmayı nasip etsin inşallah. Günahların af olunmak için dua kapılarının en fazla açık olan gecelerden birisi olan Berat Gecesi’nin tüm insanlığa hayırlar getirmesini diliyorum. Bir ve beraber olmaya çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde bu önemli geceleri bir fırsat olarak görmek umuduyla Tüm İslam âleminin ve Orhangazi’li hemşerilerimin Berat Kandilini tebrik ediyor, bu anlamlı gecenin aramızdaki gönül bağlarını, birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesini diliyorum” dedi.

Tıp bayramı basın açıklaması.

Sizlere müteşekkiriz.

Sağlık çalışanlarımız insan hayatının en büyük koruyucularıdır. Bu durum Kovid 19 salgını vesilesiyle daha da görünür olmuştur. Tıp tarihimiz boyunca her zaman görev bilinciyle hareket eden tıp çalışanlarımız, pandemi sürecinde adeta sağlık merkezlerini evleri haline getirerek, birkaç saatlik uykuyla 24 saat hizmet vermişlerdir. Doktorlarımızdan hemşirelerimize, sağlık memurlarımızdan destek personellerimize kadar bütün sağlık mensubu dostlarımıza teşekkür ediyorum.

14 Mart 1827'de, II. Mahmut döneminde, Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı'daki Tulumbacıbaşı Konağı'nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilerek, Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanması için başlangıç kabul edilmiştir.

İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart'ında işgal altındaki İstanbul'da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran'ın önderliğinde, tıp okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece, kısa bir süre değişiklik yapılmışsa da o gün bugündür 14 Mart Tıp Bayramı, ilgili haftada tıp haftası olarak kutlanılmaktadır.

Tıp mensuplarının günümüzde karşılaştığı en büyük sorun sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddettir. Bu konuda gerekli önlemler alınıp, bizleri çok üzen bu şiddet görüntülerinin ivedilikle önüne geçilmelidir. Unutmayalım ki sağlık çalışanları bizlerin hayatı için mücadele etmektedirler. Onlara karşı uygulanan şiddet, aslında kendi sağlığımıza, dolayısıyla da kendimize karşı uygulanmış demektir.

Bu vesileyle bütün sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramlarını kutluyor, sağlık, mutluluk ve huzur diliyor, fedakâr çalışmalarından dolayı teşekkürlerimi sunuyorum

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın 10 Ocak çalışan gazeteciler günü ile ilgili bir mesaj

yayınladı.

 aşkan Aydın mesajında; “ Milletimizin ortak sesi, kamuoyunun vicdanını temsil eden tüm basın emekçilerimizin” 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Demokratik ve ahlaki sorumluluk bilinciyle ilkeli şekilde çalışan gazeteciler toplum için önemli bir görevi yerine getirmektedir. Hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların en başında gelmektedir. İletişim ve buna bağlı olarak etkileşim sürecinin belirleyici olduğu günümüzde gazetecilik, insanlara haber ve bilgi akışını sağlamak gibi birçok yönlü misyonu içermektedir.

Bu önemli misyonu yerine getirmek için her türlü zor şartlarda görevlerini en iyi şekilde yerine getiren gazetecilerimizin mesai saatleri gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilgilendirmek ve her konuda haberdar etmek için verdikleri mücadele takdire şayandır. Tarafsız, ilkeli, özgür ve basın ahlak kurallarına uyarak medyanın toplumsal kalkınmasını, gelişmesini sağlamasında önemli bir yeri vardır. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren yeni medya mecralarının gazetecilik adına sunduğu imkânların da meslek ilkeleri ve basın ahlakından taviz vermeden kullanılması hayati önemdedir.

Halkımızın hakkını hep aziz bilen, görevini layıkıyla yapan, zor koşullarda haberin peşinde koşan gazetecilerin varlığı hep kıymetli olmuştur. Kamuoyu oluşturmak, bilgilendirmek, gerçekleri ortaya çıkarmak ve her koşulda doğrunun savunucu olmak gibi görevlerini bir vatan hizmeti titizliğinde yaparak, hakkaniyet sahibi basınımızın ve gazetecilerimizin ülkemizde barış huzur ve güven ortamının güçlenmesinde payları olduğunun idrakiyle, milletimizin hassasiyetlerini gözeterek, doğru bilgilendirme görevini yerine getireceklerine ve demokrasimize katkıda bulunmaya devam edeceğine inanıyor, basın emekçilerin 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyor, görevini yaparken vefat eden basın mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyor, tüm basın çalışanlarını en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi

Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın yeni yıl sebebiyle kutlama mesajı yayımladı.

 Başkan Aydın mesajında; “ Tüm Dünya, Ülkemiz ve Orhangazi’miz için sağlıklı, huzur dolu günler getirmesini dilediğimiz 2022 yılını karşılıyor olmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Geride bıraktığımız 2021 yılında Ülkemizi ve Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele ile geçirdik. Bu süreç bizlere hayatımızda her şeyin başının sağlık olduğunu bir kez daha gösterdi. Zaman zaman unuttuğumuz, milli değerlerimizi ise bizlere tekrardan hatırlattı. Ülkemiz ve Milletimiz bakımından çok önemli gelişmelerin yaşandığı 2021 yılını geride bırakıyor, yeni ümitler ve yeni hizmetlerin heyecanıyla 2022 yılına giriyoruz.

Geride bırakmaya hazırlandığımız 2021 yılında pandemi başta olmak üzere birçok zorluklara rağmen belediyecilik hizmetlerini hiçbir şekilde aksatmayarak canla başla çalışmaya devam ettik ve edeceğiz. 2022 yılında ilçemize yakışır hizmetleri ve projeleri hayata geçirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2022 yılında daha çok çalışan daha çok üreten ve daha da çok hemşehrilerimize dokunan bir Orhangazi göreceksiniz. Bu duygu ve düşüncelerle, 2022 yılı başta Orhangazi hemşerilerim olmak üzere umut dolu yarınlar, Ülkemiz adına her alanda pozitif gelişmelerin yaşandığı, sağlık, barış, Bereket ve huzur dolu bir yıl olmasını diliyorum” dedi.

 • Orhangazi Belediye Başkanı Bekir Aydın, “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

  Başkan Aydın mesajında; “  3 Aralık Dünya Engelliler Günü 1992 yılında birleşmiş milletler tarafından engellilerin sorunlarına dikkat çekmek için ve farkındalık oluşturmak için kabul edilen bir gün olarak tarihe geçse bile, bizler için her gün Engelli dostlarımızın günüdür. İlçemizde toplamda 3350 Engelli Dostlarımız bulunmaktadır ve tüm bilgileri ile beraber Belediyemiz bünyesinde kurulan Orhangazi Belediyesi Engelli Koordinasyon merkezinde kayıtlıdır. İlçemizde Engelli Dostlarımızın her türlü talep ve ihtiyaçlarını hemen çözme noktasında engelli koordinasyon merkezimiz gece gündüz çalışmaktadır.

  Engelli Dostlu Belediye

  İlçemizde Engelli dostlarımızın her türlü ihtiyacına ve talebine ve sorunlarına çözüm bulma noktasında hem engelli koordinasyon merkezimiz hemde belediyemiz her anlamda seferber olmuştur. Bizler Engelli dostlarımızın asla bir güne özel olarak değil her güne özel olarak değerlendiriyoruz. Engelli olmak bir tercih meselesi değil. Bu nedenle engelli dostlarımızın işlerini kolaylaştırmak, önlerini açmak ve onların kolaylaştıracak projelerle onları mutlu etmek bizim için bir insanlık vazifesidir. Bugün bir kutlama değil, farkındalık günüdür ve engellilerimiz aklımıza sadece 3 Aralık günü gelmiyor.                                                                                                   

  Engelli dostlarımızla her zaman beraberiz

  Engelli dostlarımızın her ihtiyaçlarında, taleplerinde ve sorunlarında her daim yanlarında olduk ve olmaya da devam ediyoruz.  Dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak, geleceğe umutla bakan, sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için her türlü desteğimizi Devletimiz başta olmak üzere bizlerde üzerimize düşen görevlerini yerine getiriyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde farkındalığımızın artacağını, sevgiyle kucaklaşacağımız nice günlerimizin olması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.